Szkoły podstawowe w Janiku (pow. ostrowiecki) i Godowie (pow. starachowicki) to dwie pierwsze placówki w woj. świętokrzyskim, podłączone do szybkiego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. W czwartek uroczyście zainaugurowano przedsięwzięcie.
Do realizacji projektu w woj. świętokrzyskim wykorzystano regionalną sieć szerokopasmową.
Jak powiedziała PAP dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku Anna Buczkowska, do tej pory placówka miała dostęp do sieci drogą radiową – dlatego internet często działał z opóźnieniami. „Teraz na pewno praca będzie bardzo ułatwiona. Przeprowadzono test łącza i rzeczywiście różnica jest bardzo duża – dotychczasowa prędkość łącza to 50 Mb/s, a obecnie, na nowym łączu to 296 Mb/s” – opisywała dyrektor.
Szkoła korzysta z edukacyjnych programów multimedialnych – Buczkowska podkreśliła, że dobre łącze internetowe będzie dużym ułatwieniem dla nauczycieli podczas prowadzenia lekcji. Sprawniejsza będzie także praca administracji szkoły.
Dyrektor oceniła, że z szybkiego internetu chętnie będą też korzystali uczniowie placówki - tym bardziej, że są wśród nich osoby, które nie mają możliwości korzystania z sieci w swoich domach.
Do realizacji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) w woj. świętokrzyskim ma posłużyć m. in. Regionalna Sieć Szerokopasmowa Województwa Świętokrzyskiego, wybudowana w celu dostarczenia łączy szerokopasmowych do obszarów wykluczonych cyfrowo, gdzie występuje mała gęstość zaludnienia.
Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, szkoła podstawowa w Janiku w gm. Kunów (pow. ostrowiecki) i w Godowie w gm. Pawłów (pow. starachowicki), to dwie pierwsze lokalizacje w regionie, do których beneficjent Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - spółka należąca do Grupy Nokia i Grupy Infracapital - doprowadziła światłowód w ramach realizacji OSE.
W województwie świętokrzyskim do sieci ma być podłączonych 761 placówek oświatowych, w 515 lokalizacjach. Zgodnie z deklaracją beneficjentów projektu, dzięki jego realizacji także 110 tys. gospodarstw domowych w województwie ma zostać objęte zasięgiem sieci światłowodowej.
Projekt OSE zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu, łączącej wszystkie szkoły w Polsce (ok. 30,5 tys.). Będzie to sieć wirtualna, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej - wybudowanej ze środków komercyjnych jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Sieć ta będzie operowana przez wyznaczony podmiot (Naukową Akademicką Sieć Komputerową - Instytut Badawczy), odpowiedzialny za jej utrzymanie oraz dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wraz z usługami bezpieczeństwa oraz za dostarczanie szkołom treści edukacyjnych i wsparcie placówek w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.
Koszty działania operatora OSE będą pokrywane ze środków budżetu państwa oraz środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Szczegółowe cele i źródła finansowania przedsięwzięcia określa ustawa o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę jesienią ub. r. (PAP)
Katarzyna Bańcer
ban/ dym/