Obecność polskich czasopism naukowych w międzynarodowych bazach jest w interesie Polski. W bazach tych dostępne są również czasopisma w językach narodowych - już teraz to ponad 100 czasopism po polsku - powiedział w Sejmie w czwartek wiceminister nauki Piotr Mueller.
W czwartek podczas pytań sejmowych posłanka PiS Barbara Dziuk pytała, czy język polski będzie traktowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako język drugiej kategorii.
Chodzi o zapisy planowane w projekcie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, którym zajmuje się Sejm. W przepisach kładzie się nacisk na to, by naukowcy publikowali artykuły w czasopismach naukowych zaindeksowanych w międzynarodowych bazach czasopism.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller wyjaśnił, że w bazach międzynarodowych znajduje się już kilkaset polskich czasopism naukowych, w tym ponad 100 czasopism pisanych w języku polskim. Wymienił m.in. takie periodyki, jak "Język Polski", "Filozofia Nauki" czy "Przegląd Strategiczny". "Nie jest prawdą, że w bazach międzynarodowych narzucany jest język obcy jako język publikacyjny" - zapewnił.
Mueller wyjaśnił, że w przepisach nie chodzi o to, by publikować w zagranicznych czasopismach, ale w czasopismach, które - za pośrednictwem baz - są widoczne dla naukowców z całego świata.
Podał przykład debaty naukowej, jaka toczy się na świecie na temat jakiegoś dotyczącego Polski wydarzenia historycznego. "Jeśli w swoich badaniach naukowcy mają wziąć pod uwagę dorobek polskich naukowców - historyków - muszą mieć sposób na znalezienie tych badań. Tym sposobem są międzynarodowe bazy danych. Tam wystarczy wpisać w wyszukiwarkę tematykę badawczą i wyświetlają się publikacje na ten temat. Bez takiej możliwości naukowcy nie widzą naszych publikacji" - objaśnił.
Jak dodał, minister nauki dodatkowo w ramach konkursu wybierze 500 kolejnych czasopism, które będą punktowane tak, jakby były w międzynarodowych bazach danych. Resort nauki przeznaczy środki, aby te czasopisma m.in. spełniły konieczne wymagania i trafiły do baz międzynarodowych.
Wiceminister uzupełnił, że w najbliższej ewaluacji dorobek naukowy polskich naukowców, którzy publikowali w 2017-2018, będzie uwzględniony na dotychczasowych zasadach.
Barbara Dziuk pytała, czy to prawda, że MNiSW premiować będzie tylko czasopisma, które weszły do bazy Scopus tworzonej przez wydawnictwo Elsevier.
Piotr Mueller zapewnił: "U nas baza Scopus nie będzie monopolistą". Wyjaśnił, że pod uwagę będzie się brało również czasopisma, które wejdą do bazy konkurencyjnej do bazy Scopus, bazy Web of Science. "Dodatkowo rozważamy w ramach rozporządzenia wzięcie pod uwagę innych baz danych. Absolutnie nie ma mowy o monopolu jednej firmy" - przekonywał.
"W ramach przygotowywanego rozporządzenia ewaluacyjnego będziemy promować również monografie naukowe, które są publikowane w języku polskim, przez kilkaset polskich wydawnictw akademickich" - powiedział Mueller. (PAP)
Autor: Ludwika Tomala
lt/ agt/