Państwowa Szkoła Muzyczna (PSM) I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Żaganiu obchodzi podwójny jubileusz – 50-lecia szkoły I stopnia i 20-lecia szkoły II stopnia. Z tej okazji wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński odznaczył w sobotę pracowników placówki.
Wcześniej minister Gliński wziął udział w oficjalnym otwarciu nowej siedziby szkoły znajdującej się w zrewitalizowanych budynkach dawnego zespołu szpitalnego św. Doroty.
„Szkolnictwo muzyczne to w ogóle jest bardzo dobra strona Polski - od lat dobrze zorganizowane, ze wspaniałymi pedagogami” - ocenił. „Dzięki temu podtrzymujemy tę kulturę muzyczną, która w Polsce może nie działa tak autentycznie oddolnie, jak na przykład w niektórych kulturach zachodnich, gdzie w każdej wsi mamy chór, ale w Polsce się w ostatnich czasach bardzo rozwija” – powiedział Gliński.
„Uważamy, że to jest obowiązek państwa polskiego, żeby wspierać i żeby ta kultura autentycznie funkcjonowała równomiernie w cały kraju, zgodnie z tą zasadą zrównoważonego rozwoju (…). Absolutnie wielkim błędem naszych poprzedników były te pomysły na taki na rozwój centryczny” – ocenił Gliński.
Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali Maria Kuna i Wojciech Władysław Zawiślak, a Srebrnym Medalem zostali uhonorowani Hubert Dziedzic, Robert Andrzej Horna, Ewa Korczyńska i Karol Kot.
Z okazji jubileuszu szkoły Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała od ministra kultury Elżbieta Kusz-Tracz, a dyplomy kilkunastu innych pracowników szkoły. 10 osób otrzymało Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Wicepremier został także zaproszony do Żagańskiego Pałacu Kultury na koncert z okazji jubileuszu szkoły muzycznej z udziałem najsławniejszego absolwenta żagańskiej szkoły muzycznej - skrzypka Jarosława Nadrzyckiego, pianistki Joanny Zathey-Wójcińskiej oraz szkolnej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Karola Kota.
Inauguracja działalności PSM I stopnia w Żaganiu, a zarazem roku szkolnego 1972/73 odbyła się 10 września 1972 r. W 1993 r., szkole nadano imię polskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec Henryka Wieniawskiego. 8 września tego samego roku rozpoczęła działalność Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia, która 17 października 2001 r. stała się szkoła państwową.
1 września 2021 r. PSM I i II stopnia przeniosła swoją siedzibę na ul. Żelazną 1, do zrewitalizowanych obiektów dawnego zespołu szpitalnego św. Doroty w Żaganiu, a jej siedziba jest uznawana za jedna z najpiękniejszych w Polsce.
W roku szkolnym 2022/23 grono pedagogiczne żagańskiej PSM liczy 36 osób (wśród nich jest 10 nauczycieli mianowanych i 19 dyplomowanych oraz dwoje ekspertów ds. awansu zawodowego). W szkole I stopnia kształci się 106 uczniów w cyklu 6-letnim oraz 26 uczniów w cyklu 4-letnim; w szkole II stopnia jest 53 uczniów. Rezem daje to 185 uczniów. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/