Osadzeni w zakładach karnych w Małopolsce oraz funkcjonariusze Służby Więziennej, strażacy i policjanci, poznali historię niemieckiego obozu Auschwitz uczestnicząc w projekcie poświęconym przeszłości i edukacji obywatelskiej – zakomunikowało w piątek Muzeum Auschwitz.
„Głównym celem projektu +Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska+ jest z przybliżenie historii niemieckiego obozu Auschwitz, losów różnych grup ofiar oraz możliwość wizyty w autentycznym Miejscu Pamięci. Jednak edukacja o historii ma być punktem wyjścia do wartościowej refleksji na temat współczesnych zagrożeń płynących między innymi z ideologii nienawiści oraz naszej wspólnej moralnej odpowiedzialności za przeciwdziałanie złu dziś i w przyszłości” – podkreślił wicedyrektor muzeum i zwierzchnik Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum powiedział, że po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, możliwe było wznowienie zajęć w jednostkach penitencjarnych. „Od marca do lipca w programie wzięło udział ponad 100 osadzonych z sześciu wybranych jednostek podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie, a także ponad 700 funkcjonariuszy Służby Więziennej, policji i straży pożarnej” – dodał.
Koordynator projektu Piotr Supiński z MCEAH wskazał, że program rozpoczął się od zapoznania osadzonych z wystawą wypożyczoną do zakładu karnego z muzeum, a także pokazania Miejsca Pamięci Auschwitz w trybie online. „Edukatorzy prowadzili warsztaty w zakładach karnych. Funkcjonariusze SW, którzy koordynują projekt, wzięli udział w specjalnym pobycie studyjnym w Miejscu Pamięci. W ramach współpracy, muzeum przekazało podcasty z cyklu +O Auschwitz+, które będą emitowane w jednostkach penitencjarnych okręgu krakowskiego” – powiedział.
Rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Krakowie mjr Anna Margelist-Czajczyk wskazała, że tegoroczna edycja skierowana była głównie do osadzonych odbywających karę w systemie zamkniętym, to znaczy takich, którzy na co dzień nie mogą opuszczać murów jednostki. „Dzięki nowym technologiom osadzeni mogli wirtualnie zwiedzić teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Było to dla nas szczególnie ważne, ponieważ umożliwiło im, także tym, którzy latami przebywają w zakładzie karnym, choć symbolicznie przenieść się poza wysokie mury” – dodała.
W zakładach prowadzone były warsztaty. „+Historia zapisana w przedmiocie+ wzruszała, pozwalała na kreatywność. +Jednostka wobec rzeczywistości obozowej+ skłaniała do refleksji, poruszała dylematy moralne, uwrażliwiała na cierpienie innych. Już po pierwszych zajęciach osadzeni dopytywali o termin następnych. Forma warsztatów oraz ich przebieg wymuszały aktywność, osobiste zaangażowanie uczestników i refleksję. Miało to dodatkowy walor pedagogiczny, ponieważ aktywny udział, odniesienie czegoś do siebie jest warunkiem tego, by nastąpił proces uczenia się” – powiedziała Margelist-Czajczyk.
Piotr Supiński dodał, że projekt wzbudził duże zainteresowanie poza krakowskim okręgiem Służby Więziennej. Na specjalną prośbę program został jednorazowo zrealizowany w zakładzie karnym w Nysie.
Projekt realizowany jest w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście od 2008 r. Początkowy był skierowany do wychowawców i pracowników nadzoru oraz osadzonych podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie, jednak w następnych latach zajęcia odbywały się wielu innych regionach, przede wszystkim południowej i środkowej Polski.
Dziś projekt „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” odbywa się w ramach pobytów studyjnych organizowanych przez Centrum Edukacji, a w zajęciach uczestniczą także funkcjonariusze.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/