Wkrótce rusza kolejna, szósta już edycja Festiwalu Piosenki „O wolności”, organizowanego przez katowicki IPN oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Celem konkursu, adresowanego do osób w wieku od 10 do 24 lat, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz ich twórców.
Uczestnicy przeglądu mogą przesyłać zgłoszenia do tegorocznej edycji do 15 marca – poinformowali organizatorzy. Konkurs został podzielony na dwa etapy – preeliminacje, które zostaną przeprowadzone online oraz finał, w którym uczestnicy zaprezentują się przed komisją na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach.
„Zadaniem uczestników jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu muzycznego artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej. Podstawowym kryterium doboru powinno być przesłanie – wyrażone w piosence pragnienie wolności i niepodległości. Wybrane utwory mogą pochodzić zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też rockowych zespołów lat 80. XX w., często w zawoalowany sposób walczących z cenzurą” - podał IPN. Uczestnik przeglądu powinien wybrać utwór powstały w latach 1945–1990. Gatunek muzyczny nie ma znaczenia. W VI edycji komisja konkursowa będzie zwracała szczególną uwagę na autorską interpretację utworu.
Celem Festiwalu jest - jak podają organizatorzy - m.in. edukacja historyczna poprzez sztukę, kształtowanie postaw patriotycznych i rozwijanie wrażliwości oraz aktywności twórczej młodzieży. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno amatorzy tworzący w zaciszu domowym, jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, harcerstwie czy szkołach – zarówno soliści, jak i zespoły.
Organizatorzy przypominają, że walka z systemem komunistycznym toczyła się również na polu kultury. „Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, stali się bardami opozycji” - zaznaczają przedstawiciele IPN, dodając że do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych.
Już od pierwszej edycji, która odbyła się w 2017 r., w festiwalu biorą udział uczestnicy z całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Scenie w Malarni Teatru Śląskiego. Od samego początku wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 15 marca. 31 marca organizatorzy ogłoszą listę wykonawców zakwalifikowanych do drugiego etapu, przesłuchania finałowe zaplanowano na 23 kwietnia. Organizatorzy zaznaczają, że w przypadku ograniczeń związanych z pandemią termin festiwalu może ulec zmianie.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/