W ambasadzie RP w Pradze wręczono w piątek nagrody za najlepsze prace dyplomowe na wydziałach polonistyki w Czechach i związane z Polską. Główny laur dostała Jana Kocurkova za „Obraz polskich kobiet w kronikach filmowych lat 1949–1954”. Patronem konkursu jest twórca praskiej polonistyki prof. Marian Szyjkowski.
Nagrodę w dziedzinach określonych jako niepolonistyczne otrzymała Jana Kaczerova z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Swoją pracę poświęciła kwestii postrzegania polskich lat 1980-1983 we wschodniej części Czech.
„Ten temat wybrałam, bo podczas studiów na Erasmusie w Bratysławie zajmowałam się latami 80. w Polsce” – powiedziała PAP laureatka i dodała, że interesowały ją kontakty ponad granicami, ale także oceny np. komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Kaczerova powiedziała, że również swój doktorat chce poświęcić latom 80. w Polsce, a szczególnie drugiej połowie tej dekady, która jej zdaniem jest słabo zbadana w Czechach.
Nagrody wręczał szef Służby Zagranicznej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Arkady Rzegocki. W rozmowie z PAP podkreślił, że nagroda w dziedzinie prac polonistycznych lub związanych z Polską jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach, kiedy wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważna jest współpraca ponad granicami.
„Poznajemy się nawzajem i tak naprawdę odrabiamy zaległości. Zaległości, które wynikają z komunizmu. Wspierając Czechów, którzy są zainteresowani Polską, także staramy się promować wiedzę o Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej w naszym kraju” – powiedział.
Zdaniem Rzegockiego spotkanie w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja, ale także przypadającego 2 maja święta Polonii i Polaków za granicą pozwala mieć nadzieję, że uczestnicy konkursu nadal będą promować Polskę i polskość. „Będą naszymi ambasadorami” – powiedział PAP prof. Rzegocki.
Konkurs im. Mariana Szyjkowskiego jest organizowany przez Instytut Polski w Pradze od pięciu lat; nagrody ufundował Orlen Unipetrol. Pochodzący ze Lwowa prof. Szyjkowski w 1923 roku trafił na Uniwersytet Karola w Pradze, gdzie otrzymał Katedrę Języka i Literatury Polskiej. Zmarł w 1953 roku i jest pochowany w czeskiej stolicy.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ ap/