Joanna Frydrych ze Szkoły Podstawowej we Wronowie (Lubelskie) zwyciężyła w finale konkursu Ojczyzny Polszczyzny, który w sobotę odbył się we Wrocławiu. W sumie w tegorocznym konkursie wzięło udział ok. 12 tys. uczniów z 950 szkół z Polski i Ukrainy.
Jak powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Ojczyzna Polszczyzna Elżbieta Kielman, głównym celem konkursu jest podnoszenie kultury języka dzieci i młodzieży oraz wyłonienie i wspieranie w dalszym rozwoju utalentowanych uczniów. "W czasie konkursu muszą się oni wykazać zarówno wiedzą na temat języka polskiego, jak i umiejętnościami poprawnego pisania i mówienia" - dodała.
Konkurs podzielony był na trzy etapy - lokalny, regionalny i ogólnopolski - w trakcie których zadaniem uczniów było rozwiązanie testu, napisanie opowiadania oraz wystąpienie przed jury. Do finału zakwalifikowały się 44 osoby, w tym dwoje uczniów z Ukrainy.
Jak powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Ojczyzna Polszczyzna Elżbieta Kielman, głównym celem konkursu jest podnoszenie kultury języka dzieci i młodzieży oraz wyłonienie i wspieranie w dalszym rozwoju utalentowanych uczniów.
"Podoba mi się pomysł na organizację takiego konkursu. Dzięki niemu nie tylko zwiedziłem Wrocław, ale także zdobyłem wielu nowych przyjaciół" - powiedział PAP Olgierd Andruszczyszyn z Polskiej Szkoły Średniej nr 10 we Lwowie.
W czasie gali finałowej wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Jury przyznało w sumie siedem wyróżnień oraz nagrody za drugie i trzecie miejsce. Zwyciężczynią konkursu została Frydrych, która w nagrodę dostała komputer. "Tego typu konkursy bardzo rozwijają. Można się było bardzo wiele nauczyć, ponieważ podczas pobytu we Wrocławiu wzięliśmy udział w różnego rodzaju warsztatach językowych" - podkreśliła.
Językoznawca prof. Jan Miodek, który był patronem konkursu, w rozmowie z PAP podkreślił, że wszyscy uczestnicy finału wykazali się znakomitym przygotowaniem. "Są fantastyczni leksykalnie, gramatycznie i frazeologicznie. Budują związki wyrazowe takie jak stara inteligencja, a to są przecież dzieci. Ja w ich wieku, w wypowiedziach ustnych, byłem jeszcze bardzo naiwny, a oni są już językowo dojrzali" - mówił.
Jako główny błąd popełniany przez uczniów wskazał nieodpowiednie akcentowanie, ale - jak dodał - 80 proc. Polaków robi takie błędy. "To wszystko zostawało jednak w tle, a na powierzchni była dojrzałość gramatyczna, stylistyczna i fantazja" - zaznaczył Miodek.
Pytany o udział uczniów z Ukrainy profesor odpowiedział, że z reguły młodzież ta wypada nieco słabiej na testach pisemnych, ale bardzo dobrze radzi sobie w części ustnej konkursu. "Wiadomo, że ludzie ze wschodu są gadatliwi i oni mają to w genach. Zawsze witamy ich we Wrocławiu z ogromnym sentymentem i radością" - dodał.
W sobotę odbyła się gala finałowa konkursu dla szkół podstawowych. Finał dla gimnazjalistów odbył się w marcu, a zwyciężyła w nim Agnieszka Żurek z Publicznego Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu.
Konkurs Ojczyzny Polszczyzny organizowany jest od 2002 r., kiedy to ukazał się "Słownik ojczyzny polszczyzny" autorstwa Miodka. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny we współpracy z Wydawnictwem "Nowa Era", Fundacją Edukacja dla Społeczeństwa oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami konkursu są ponadto Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty.(PAP)
mic/ woj/