Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił opinię śląskiego kuratora oświaty dotyczącą kształtu sieci szkół w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) po wprowadzeniu reformy edukacji.
Władze miasta przyjęły tę decyzję z satysfakcją. Kuratorium podejmie decyzję ws. ewentualnego wniesienia skargi kasacyjnej po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku. "Nie możemy się odnieść do tego wyroku, dopóki nie przeanalizujemy treści uzasadnienia" – powiedział w czwartek PAP wicekurator Jacek Szczotka.
Spór dotyczył 4 obecnych gimnazjów i 4 szkół podstawowych. W mieście planowano, że gimnazja i podstawówki zostaną połączone i dzieci z młodszych klas podstawówek będą się uczyły w budynkach podstawówek, a starsze – gimnazjów. Zdaniem władz miasta było to rozwiązanie zgodne z przepisami nowego prawa oświatowego.
Kuratorium opowiadało się za otwarciem w mieście 4 nowych szkół podstawowych. Władze miasta obawiały się, że szkoły będą miały za mało uczniów. Ostatecznie kuratorium zgodziło się na powstanie 3 nowych szkół podstawowych i taka sieć szkół będzie działać w Dąbrowie Górniczej od września.
Rzecznik UM w Dąbrowie Górniczej Bartosz Matylewicz powiedział PAP, że decyzja sądu nie zmieni ustalonej już w Dąbrowie sieci szkół. "Potwierdza jednak, że władze miasta działały zgodnie z prawem" - zaznaczył.
Jak przypomniał prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, chcąc realizować reformę oświaty w odpowiedzialny sposób jeszcze w marcu Rada Miejska przyjęła sieć szkół uwzględniającą uwagi kuratorium, ale jednocześnie podjęto decyzję o skierowaniu skargi na tę opinię do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
"Wyrok WSA, który zgodnie ze złożonym przez nas wnioskiem, uwzględnił naszą skargę i w całości uchylił opinię śląskiego kuratora oświaty dotyczącą dąbrowskiej sieci szkół, jest dla nas przede wszystkim potwierdzeniem tego, że opracowana przez nas sieć szkół, a zakwestionowana przez kuratorium, była optymalna i zgodna z zapisami nowego prawa oświatowego" – skomentował.
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018; rok szkolny rozpocznie się 4 września. Uczniowie, którzy w tym roku skończyli klasę VI szkoły podstawowej, staną się we wrześniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów – w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym. (PAP)
lun/ malk/