Wspólne badania dna morskiego i prace nad rozwiązaniami, które ułatwią działalność na działce leżącej na Pacyfiku, to główne założenia umowy zawartej między Akademią Morską w Szczecinie a spółką Interoceanmetal.
Interoceanmetal to instytucja zrzeszająca: Bułgarię, Czechy, Słowację, Rosję, Kubę oraz Polskę, które wspólnie sprawują pieczę nad wydzieloną częścią terenu na dnie Oceanu Spokojnego, na którym znajdują się konkrecje manganowe - poinformowały służby prasowe Akademii Morskiej w Szczecinie. Konkrecje manganowe to złoża polimetaliczne, których zasoby stanowią przyszłościowe źródło surowców metalicznych. Spółka zajmuje wydobyciem konkrecji, a także badaniami dotyczącymi rozwoju górnictwa morskiego, ale również wpływu na środowisko naturalne.
W ramach wspólnych działań specjaliści będą prowadzili obserwacje i pomiary hydrograficzne, geologiczne oraz oceanograficzne. Celem kooperacji będą również projekty, aplikacje o granty i środki na rozszerzanie badań w dziedzinie głębokowodnego górnictwa morskiego - wynika z informacji uczelni.
Według nich, głębokowodne górnictwo morskie to dziedzina skomplikowana, ale również przyszłościowa, a weryfikacja możliwości korzystania z zasobów oceanów w kontekście rozwoju przemysłu metalicznego jest jednym z założeń zrównoważonego rozwoju światowej gospodarki.
Polska ma udziały w podwodnej działce na Pacyfiku. Leży ona w strefie Clarion Clipperton, 3 tys. km na zachód od Meksyku. Działka ma ok. 75 tys. km kw. i jesteśmy jej współwłaścicielem od 1987 r.; są tam konkrecje polimetaliczne z kluczowymi pierwiastkami, takimi jak mangan, wanad, molibden, nikiel, miedź. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ skr/