PRL

13.09.2012 aktualizacja 18.07.2016

Wyróżnione prace w projekcie MHP "Rówieśnicy" - w konkursie "Młodzi dla historii"

Na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni w konkursie „Młodzi dla historii” wezmą udział etiudy zrealizowane w ramach konkursu edukacyjnego „Rówieśnicy” organizowanego w 2011 roku przez Muzeum Historii Polski i Fundację Banku Zachodniego WBK.

Młodzi adepci sztuki filmowej powalczą o „Anioła Wolności”, nagrodę główną w konkursie „Młodzi dla historii”. W tym roku po raz pierwszy podczas festiwalu odbędą się warsztaty filmowe. Uczestnicy otrzymają profesjonalny sprzęt filmowy (kamery HD, zestawy montażowe, światło i dźwięk).

Projekt ,,Młodzi dla historii“ powstał z myślą o nowoczesnej edukacji patriotycznej najmłodszych Polaków. Nowoczesnej, a zatem takiej, która w sposób przystępny i atrakcyjny oraz pozbawiony edukacyjnej sztampy, przybliży im najcenniejsze tradycje historyczne i niepodległościowe.

Przez kilka miesięcy młodzi ludzie podejmowali próby dokumentowania historii swoich rodzin, sąsiadów i miast. Za pomocą prostych środków technicznych (telefon komórkowy i aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, kamera) powstawały krótkie filmy, inspirowane najnowszą historią.

Projekt ,,Młodzi dla historii“ powstał z myślą o nowoczesnej edukacji patriotycznej najmłodszych Polaków. Nowoczesnej, a zatem takiej, która w sposób przystępny i atrakcyjny oraz pozbawiony edukacyjnej sztampy, przybliży im najcenniejsze tradycje historyczne i niepodległościowe.

Program „Młodzi dla historii” to nie tylko tworzenie filmów o historii. To także obcowanie z samą historią, poprzez spotkania z lokalnymi opozycjonistami i świadkami historycznych wydarzeń. „Młodzi dla historii” to projekt, który pobudza świadomość lokalnej społeczności, dotyczącej ich najnowszej, często zapomnianej historii. To przedsięwzięcie angażujące i integrujące środowiska filmowców, plastyków, historyków oraz działaczy społecznych.

Priorytetowym celem projektu jest jak najszersze upowszechnianie wiedzy na temat polskiego podziemia niepodległościowego w lokalnych społecznościach. Ponadto odkłamywanie historii i przywracanie dobrego imienia bohaterom walki o niepodległość. Istotnym elementem jest budowanie lokalnych więzi, opartych na świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego. Inspirowanie młodych twórców i poszukiwaczy historii, aby do wspólnych działań zapraszali właśnie takich niepokornych z czasów „Solidarności”, czy bohaterów - żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Ogólnopolski konkurs edukacyjno-filmowy „Rówieśnicy” realizowany był we współpracy z Fundacją Banku Zachodniego WBK. Jego adresatem byli uczniowie szkół ponadpodstawowych. Nastoletni uczestnicy odnaleźli i opisali historie swoich rówieśników, którzy w latach 1945-1989 uczestniczyli w działalności opozycyjnej oraz walce o niepodległość i suwerenność państwa.

(Festiwal NNW, MHP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL