Z uwagi na epidemię koronawirusa zmieniono termin zjazdu absolwentów najstarszej szkoły w Polsce, obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Zjazd, który planowano na koniec maja, odbędzie się prawdopodobnie na jesieni.
Najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku obchodzi w tym roku 840-lecie istnienia. Zjazd absolwentów miał odbyć się w ramach jubileuszowych obchodów planowanych wcześniej od 29 do 30 maja.
Tradycyjnie zjazdy wychowanków „Małachowianki”, bo tak od nazwiska swego obecnego patrona szkoła jest potocznie nazywana, odbywają się co pięć lat - pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 1894 r., ostatnie w 2015 r., a tegoroczny zjazd byłby 19. z kolei.
"W związku z panującą epidemią koronawirusa, w obawie o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, prezydium zarządu podjęło jednogłośnie decyzję o zmianie terminu XIX Zjazdu Małachowiaków. Prawdopodobny termin Zjazdu to przełom września i października 2020 r." - ogłosiło Towarzystwo Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, które tradycyjnie jest głównym organizatorem jubileuszowych wydarzeń w szkole.
"Zjazd absolwentów został przesunięty na jesień. Nie znamy jeszcze konkretnego terminu. Prawdopodobnie będzie to październik" - powiedziała w środę PAP Alekandra Pocheć z sekretariatu "Małachowianki".
Wcześniej szkoła informowała, że w jubileuszowym roku 840-lecia swego istnienia będzie gościć przedstawicieli Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce, a zjazd dyrektorów tych placówek, który odbywa się cyklicznie, planowany jest tam na październik.
Obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku otrzymało tę nazwę w 1921 r. W dokumencie organizacyjnym ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Antoni Ponikowski napisał m.in.: „Na mocy aktu z dnia 11 czerwca 1921 r. Państwo Polskie objęło w ponowne posiadanie istniejącą od siedmiu stuleci w mieście Płocku szkołę średnią męską, która w latach wielkiej wojny światowej pozostawała pod opieką miejscowego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Niniejszym uznaję tę szkołę za państwową i nadaję jej miano: Gimnazjum Państwowe imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego”.
Szkoła w tym samym miejscu działa nieprzerwanie od 1180 r. Powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w płockiej katedrze. Do czasów współczesnych zachowały się m.in. najstarsze budynki szkoły, fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.
W przeszłości wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W szkole uczyli się: nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza - Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-86); ogłoszony błogosławionym Honorat Koźmiński (1829-1916); prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946); uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 płk Jan Zumbach (1915-86), podróżnik Tony Halik (1921-98), a także pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki (1927-2013).
W 2019 r. "Małachowianka" przy wsparciu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz absolwentów uruchomiła na swej stronie internetowej wirtualny spacer, dzięki któremu można poznać historię szkoły, zwiedzając m.in. jej najstarszą, zabytkową część, z muzeum i aulą oraz wieżą, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne.
W latach 2012-14 przeprowadzono prace remontowe i renowacyjne w „Małachowiance”. Obejmowały one m.in. dach, elewacje i fundamenty oraz wnętrza zabytkowych zabudowań, w tym także muzeum. Koszt robót, ok. 29,9 mln zł, w większości pokryty został ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część dołożył płocki Urząd Miasta. (PAP)
mb/ mok/