Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2018

Zakończył się integrujący dzieci z Polski i Białorusi projekt „Białystok-Grodno”

Integracji dzieci z Białegostoku i ich rówieśników uczących się polskiego, a mieszkających w Grodnie na Białorusi, służył zakończony w niedzielę projekt „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic”. Dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach artystycznych i w wycieczkach po regionie.

"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" to projekt realizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, którego oddziałem jest Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi.

Koordynatorka projektu Katarzyna Karpińska z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku powiedziała PAP, że ideą projektu była przede wszystkim edukacja kulturalna i integracja dzieci, które mieszkają niedaleko siebie – dzieli je zaledwie 60 kilometrów, ale też granica. "Ale to była tylko geograficzna granica, uczestnicy bardzo szybko przełamali wszelkie bariery i stworzyli grupę" – dodała.

Powiedziała, że jako organizatorzy chcieli też pokazać dzieciom, że nie ma między nimi żadnych różnic, a dla polskich dzieci z Grodna była to także możliwość ćwiczenia języka polskiego i poznania kraju przodków. "Część dzieci z Grodna myśli też o związaniu swojej przyszłości z Białymstokiem, nauką i studiowaniem tutaj. Dlatego fajnie jest nawiązywać nowe kontakty, poznawać nowych ludzi, a przede wszystkim poznawać środowisko, w którym te dzieciaki w przyszłości rzeczywiście będą funkcjonowały" – dodała.

W trwającym pięć miesięcy projekcie wzięło udział 30 dzieci w wieku 10-15 lat. Spotykały się one raz na miesiąc, w weekendy. Zajęcia artystyczne odbywały się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego i w różnych miejscowościach regionu. Odbyły też liczne wycieczki do różnych części regionu. Odwiedziły m.in. świętą Górę Grabarkę, gdzie jest najważniejsze w kraju prawosławne sanktuarium, a także Tykocin, gdzie znajduje się synagoga, a przed II wojną światową w miasteczku żyła liczna społeczność żydowska. Uczestnicy poznali również historię rodu Branickich, który swe posiadłości miał nie tylko w Białymstoku, ale też np. w Choroszczy.

Podczas zajęć artystycznych dzieci mają się uczyć m.in. animacji, fotografii, malarstwa, rzeźby czy robienia scenografii. Były też zajęcia poświęcone dziedzictwu kulturalnemu regionu.

Efekty tych zajęć można oglądać na wystawie, którą w niedzielę po południu otwarto w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. W sumie prezentowanych jest około 40 prac plastycznych w różnych technikach. Powstał też film z realizacji całego projektu, który wyświetlono w niedzielę. Wystawę można oglądać do 4 listopada.

Program "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" dofinansował resort kultury. Partnerami w projekcie są także: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. (PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL