Polska po 1989 roku

15.10.2018

A. Zalewska: praca nauczycieli była przez lata wpisana w odzyskiwanie niepodległości

Praca nauczycieli przez wiele lat była wpisana w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; rolą współczesnych nauczycieli jest edukacja o dokonaniach tych, którzy wywalczyli wolność - mówiła w poniedziałek w Żorach minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Razem z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem podczas uroczystości w Muzeum Miejskim w Żorach wręczyła ona certyfikaty i zaświadczenia kilkudziesięciu nauczycielom, którzy uczestniczyli w szkoleniach pt. "Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej". Podczas spotkania w żorskim muzeum zaprezentowano też pakiet edukacyjny IPN #mojaniepodległa.

"Nauczyciel i jego działanie jest wpisane w proces odzyskiwania niepodległości" – powiedziała Zalewska i dodała, że w okresie oświecenia nauczyciele uczestniczyli w reformowaniu edukacji, w późniejszych latach, często potajemnie, czytali polską literaturę, wykonywali pracę pozytywistyczną; potem uczestniczyli w budowaniu II Rzeczypospolitej, a po 1989 r. uczyli czym jest wolność. "Znowu nauczyciel wpisuje się w tę rolę edukacji o niepodległości. Nasi pradziadowie o to walczyli, my o nich pamiętamy i przypominamy" – wskazała minister.

Zalewska dodała, że wiele instytucji stara się w różny sposób nawiązywać do wydarzeń sprzed stu lat. MEN przeznaczył już ok. 3 mln zł na różnego rodzaju projekty w szkołach. W najbliższych tygodniach odbędzie się m.in. zbiorowe śpiewanie hymnu narodowego, nie tylko w Polsce, ale i innych krajach.

Minister dziękowała przedstawicielom IPN oraz nauczycielom, nie tylko za przekazywanie wiedzy o odzyskiwaniu niepodległości, ale też podnoszenie swoich kompetencji. "Świat tak dalece się zmienia, że nasi uczniowie potrzebują zupełnie innych metod, które będą ich wprowadzać w świat przeszłości, które będą powodowały, że z prawdziwą radością będą dyskutować o historii Polski i będą z tej historii wyciągać wnioski, wreszcie ta historia będzie ich kształtować i dawać im siłę i dumę (...)" – mówiła minister. 

Prezes Szarek podkreślił, że dla IPN współpraca ze szkołami i nauczycielami należy do najważniejszych wartości. Przypomniał, że do głównych zadań należy przekazywanie wiedzy młodzieży i bez wysiłku nauczycieli nie byłoby efektów tej pracy. "To był, jest i będzie zawód szczególny, ale myślę, że coś więcej niż zawód – to jest powołanie, tak zawsze było. To nauczyciele przekazywali najmłodszym wiedzę o ojczyźnie i – trzeba to wyraźnie podkreślić – płacili za to ogromną cenę" – powiedział prezes.

"Nauczyciele kształtowali elitę niepodległej Polski i my też taką elitę niepodległej Polski chcemy kształtować, chcemy żeby młodzież nie była obojętna (...) Tego bez państwa zaangażowania i poświęcenia nie zrobimy" – wskazał prezes. Ważne jest przekonywanie, że historia to nie tylko daty i postacie, ważne jest przekazanie atmosfery, klimatu, aby młodzież poczuła więź z tymi, którzy przed stu laty wywalczyli niepodległość – mówił prezes Szarek.

Jak mówił dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, w szkoleniach organizowanych przez IPN we współpracy z MEN wzięło udział ok. 600 nauczycieli, głównie historii, z całej Polski. Głównym celem szkolenia było zachęcenie nauczycieli, by zdobytą podczas kursu wiedzę przekazywali później podczas lekcji.  

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Żorach przedstawiciele IPN opowiadali nauczycielom także o innych przedsięwzięciach edukacyjnych. Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz mówił o stworzonym w tym oddziale pakiecie edukacyjnym #mojaniepodległa, który wkrótce trafi do szkół w całym kraju. Jego celem jest dostarczenie nauczycielowi podstawowych materiałów do przeprowadzenia lekcji związanej z tematem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawartość materiałów umożliwi przygotowanie przynajmniej kilku lekcji w różnych grupach wiekowych w oparciu o załączone materiały.

W skład pakietu wchodzą m.in. płyta DVD z wystawą "Ojcowie Niepodległości", scenariuszem lekcji do wystawy, teksty źródłowe oraz płyta CD z pocztówkami dźwiękowymi oraz katalog wystawy "Ojcowie Niepodległości". Pakiet obejmuje lata 1908-1923, czyli od powstania Związku Walki Czynnej do uznania wschodniej granicy odrodzonej Rzeczypospolitej przez Radę Ambasadorów. Materiał przybliża sześciu wybitnych polityków tamtego okresu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

W czasie spotkania została także przedstawiona oferta edukacyjna katowickiego Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN na rok szkolny 2018/2019 oraz projekt ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück", który zostanie przeprowadzony w 2019 r.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL