Polska po 1989 roku

29.01.2019

Zmarł nestor toruńskiej filozofii i etyki dr Stanisław Soldenhoff

W wieku 90 lat zmarł nestor toruńskiej filozofii i etyki doc. dr Stanisław Soldenhoff, który przez wiele lat pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - poinformowała we wtorek uczelnia.

Stanisław Soldenhoff urodził się 29 listopada 1928 r. w Poznaniu. Po wojnie związał się Toruniem, gdzie zdał egzamin dojrzałości (1948) i ukończył prawo na Wydziale Prawno-Ekonomicznym UMK (1952). Po studiach został zatrudniony na uczelni.

W 1958 r. ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie został został zatrudniony na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Filozofii UW. W 1965 r. na tej uczelni obronił doktorat "System etyki W.D. Rossa", napisaną pod kierunkiem prof. Marka Fritzhanda.

Naukowiec w 1965 r. wrócił na UMK, gdzie został zatrudniony na stanowisku docenta kontraktowego i kierownika Katedry Filozofii i Myśli Społecznej. Funkcję tę sprawował do 1976 r., kiedy zlikwidowano Katedrę i utworzono Instytutu Nauk Społecznych. W instytucie kierował Zakładem Etyki i równocześnie do 1980 r. był kuratorem Zakładu Filozofii.

Pracę na UMK doc. Soldenhoff zakończył w 1991 r. Na emeryturze współpracował z utworzoną w tym samym roku Katedrą Filozofii, prowadząc proseminaria z etyki dla studentów filozofii oraz wykłady z filozofii na innych kierunkach. Był autorem wielu publikacji, wypromował 15 doktorów.

Za swoją pracę w 1974 r. został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 1976 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1984 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również „Medal za zasługi położone dla rozwoju uczelni”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 30 stycznia o godz. 14.00 na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL