W lutym przypada 23. rocznica uwolnienia przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego Nelsona Mandeli. Wydarzenie to było przełomem w historii RPA i początkiem końca systemu segregacji rasowej. Z tej okazji kanał History wyemituje 17 lutego film „Cudowne powstanie. RPA”, ujawniający nieznane dotąd fakty na temat negocjacji między politykami reprezentującymi białą ludność RPA i Afrykańskim Kongresem Narodowym.
Dokumentalny film Bretta Lotrieta Besta, który pokaże kanał History 17 lutego, powstał w koprodukcji brytyjsko-południowoafrykańskiej. Przedstawia historię drogi RPA od apartheidu do demokracji, od chwili uwolnienia Mandeli w 1990 roku do pierwszych wolnych wyborów w 1994 roku.
„Cudowne powstanie. RPA” to ujawniająca nieznane fakty relacja o negocjacjach między politykami reprezentującymi białą ludność RPA i Afrykańskim Kongresem Narodowym. Film opowiada o trudnej drodze odejścia od rasistowskiego systemu apartheidu, uniknięciu wojny domowej, o pojednaniu i przebaczeniu. Mówią o tym politycy, dziennikarze i artyści, m. in. Fredrik de Klerk, arcybiskup Desmond Tutu i aktorka Charlize Theron.
Nelson Mandela, jeden z przywódców Afrykańskiego Kongresu Narodowego, został aresztowany w 1962 r. Był sądzony w związku z zarzucaną mu zdradą stanu i aktami sabotażu. Został skazany na dożywocie. Stał się symbolem oporu wobec apartheidu, systemu segregacji rasowej, dyskryminującego czarną ludność RPA. Odzyskał wolność 11 lutego 1990 roku, po blisko 28 latach. W 1991 r. stanął na czele Afrykańskiego Kongresu Narodowego, w 1994 roku został prezydentem RPA.
Nelson Mandela i prezydent RPA Fredrik Willem de Klerk otrzymali w 1993 roku pokojową Nagrodę Nobla za działania na rzecz likwidacji systemu segregacji rasowej i stworzenia demokracji w RPA.
tst