Auschwitz

11.07.2013 aktualizacja 18.07.2016

Na film o Pileckim zebrano już 66 tys. zł; potrzeba więcej

Rotmistrz Witold Pilecki w czasie proces przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie. 1948.03.03. Fot. PAP/CAF Rotmistrz Witold Pilecki w czasie proces przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie. 1948.03.03. Fot. PAP/CAF

66 tys. zł przyniosła dotychczas publiczna zbiórka funduszy na dokument o Witoldzie Pileckim, bohaterze ruchu oporu w czasie II wojny światowej, zgładzonym przez komunistów – podał Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento, które realizuje film. Dotychczas zebrana kwota pozwoliła na rozpoczęcie zdjęć. „Chcielibyśmy ukończyć zdjęcia jesienią. Aby osiągnąć ten cel potrzebujemy jednak jeszcze około 60 tys. zł. Potem pozostanie nam etap postprodukcji. Koszt realizacji filmu wynosi ok. 215 tys. zł” – powiedział Wasztyl.

Filmowcy rozpoczęli zdjęcia w maju. Rejestrowali między innymi wydarzenia podczas prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce, czyli w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach, gdzie znajdują się szczątki bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez komunistów w latach 40. i 50. XX wieku.

Filmowcy rozpoczęli zdjęcia w maju. Rejestrowali między innymi wydarzenia podczas prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce, czyli w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach, gdzie znajdują się szczątki bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez komunistów w latach 40. i 50. XX wieku.

Filmowcy zamierzają wykorzystać również część materiału zarejestrowanego na przełomie kwietnia i maja podczas wyprawy członków zespołu rockowego Forteca, którzy wędrowali szlakiem ucieczki z Auschwitz rotmistrza i dwóch współwięźniów. Muzycy po drodze spotykali potomków uczestników wydarzeń sprzed dokładnie 70 lat.

Stowarzyszenie chce zrealizować pełnometrażowy dokument o życiu i działalności rotmistrza. Swój pomysł promują m.in. poprzez stronę internetową projektpilecki.pl oraz profil na portalu Facebook. Prowadzą też publiczną zbiórkę funduszy, gdyż – jak podkreśla Wasztyl – jego członkowie wierzą w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. „Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem" - apelował.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej. Dobrowolnie znalazł się w Auschwitz. Był twórcą organizacji ruchu oporu w obozie i, po ucieczce z Auschwitz, autorem pierwszych raportów o dokonywanych tam przez Niemców zbrodniach. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech.

Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, ingerowano w jej życie, próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie – każdy na swój sposób – starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia.

Stowarzyszenie zrealizowało już między innymi film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, „Duma i zdrada” o wyborach górali podczas okupacji, a także „Spotkania”, którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia. (PAP)

szf/ ula/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL