Łącznie 42 krótkie filmy poświęcone sztandarowej dzielnicy PRL w Krakowie powstały w ramach projektu "70 głosów na 70-lecie Nowej Huty". Nagrania zrealizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe są dostępne na YouTube i Facebooku.
Filmiki są efektem rozmów, które organizatorzy prowadzili przez cały rok z osobami związanymi z Nową Hutą - rodowitymi mieszkańcami, pracownikami naukowymi przedsiębiorcami, aktywistami.
"W tym roku Nowa Huta trafiła na usta wszystkich krakowian – a my zwróciliśmy na nią oko kamery. W ramach projektu +70 głosów na 70-lecie Nowej Huty+ powstały krótkie filmy, w których usłyszeliśmy 70 głosów, składających się na opowieść o historii i teraźniejszości XVIII Dzielnicy Krakowa, jej mieszkańcach, miejscach wartych odwiedzenia oraz lokalnych inicjatywach kulturalnych i społecznych" – powiedziała PAP dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.
W filmach są wątki sięgające czasów prehistorycznych oraz początków właściwej Nowej Huty, tj. budowy kombinatu, osiedlania greckich imigrantów i dziejów niechlubnego pomnika Lenina. Nie brakuje tematyki obyczajowej - związanej z nowohuckimi podwórkami, wycieczkami dla turystów i zakupami na Tomeksie. Odcinki "ekologiczne" pokazują, że dzielnica jest też zielona, ma własną pasiekę, a latem warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Dłubnią.
Decyzję o budowie Nowej Huty władze komunistyczne podjęły 17 maja 1947 roku. 24 lutego 1949 r. zlokalizowano kombinat metalurgiczny we wsi Mogiła koło Krakowa, a 23 czerwca 1949 r. na jej pola wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. W tym roku Nowa Huta świętuje 70-lecie istnienia.
W 1951 r. została włączona do Krakowa. Nową Hutą określa się dziś pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia obszaru historycznej Nowej Huty to ponad 110 km kw., gdzie, wg danych magistratu, zameldowanych jest (na stałe lub czasowo) ok. 201 tys. osób.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/