Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2017

68. Berlinale rozpocznie film animowany Wesa Andersona "Wyspa psów".

Przyszłoroczny 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie zacznie projekcja nowego filmu animowanego Wesa Andersona pt. "Wyspa psów". Będzie to światowa prapremiera tego filmu, w którym swoje głosy podłożyli Edward Norton, Bill Murray, Scarlett Johansson i Tilda Swinton.

Organizatorzy festiwalu poinformowali AP, że nowy film Andersona otworzy 68. Berlinale 15 lutego 2018 r.

Po raz pierwszy w historii berlińskiego festiwalu filmowego na początku wyświetlony zostanie film animowany. Zarazem będzie to czwarty film Wesa Andersona pokazany w konkursie Berlinale. Ostatnio w 2014 r. pokazał w Berlinie film "Grand Budapest Hotel".

"Wyspa psów" do kin amerykańskich trafi w marcu 2018 r., a projekcje w innych krajach zaplanowano w kwietniu.

Międzynarodowemu jury przewodniczyć będzie niemiecki reżyser Tom Tykwer.

68. Berlinale odbędzie się w dniach 15-25 lutego 2018 r.

Wes Anderson, właściwie Wesley Wales Anderson (ur. 1 maja 1969 r. w Houston) jest amerykańskim reżyserem, aktorem, scenarzystą i producentem filmowym. Ukończył prywatną szkołę St. John's School w Houston, gdzie był scenarzystą sztuki "Rushmore" wystawianej na scenie Hoodwink Theatre. Studiował filozofię na University of Texas w Austin. Jest twórcą filmów animowanych i krótkometrażowych, m.in. "Rushmore" (1998), "Genialny klan" (2001), "Podwodne życie ze Stevem Zissou" (2004), "Pociąg do Darjeeling" (2007), "Fantastyczny pan Lis" (2009), "Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom" (2012).(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL