Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2018

B. Janicka: "Twój Vincent" to jednorazowe zdarzenie w historii kina 

"Twój Vincent" to absolutnie jednorazowe zdarzenie w historii kina. Nikt wcześniej nie zrobił na tej zasadzie filmu animowanego - powiedziała PAP krytyczka filmowa, felietonistka i redaktorka Bożena Janicka. Jak dodała, film zachwyca jako dzieło sztuki.

"Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, pierwszy film pełnometrażowy stworzony w całości techniką animacji malarskiej, otrzymał we wtorek nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

"Przede wszystkim jest to absolutnie jednorazowe zdarzenie w historii kina. Oznacza to, że nikt nigdy wcześniej nie zrobił na tej zasadzie filmu animowanego, żeby setki poszczególnych ujęć oddzielnie namalować za pomocą techniki, jaką posługiwał się bohater filmu - przy użyciu farby olejnej" - powiedziała PAP Bożena Janicka

Jak podkreśliła, produkcja ta może być uważana za "rekord świata godny Guinnessa, albo może być ciekawostką".

Janicka pytana o cechy szczególne "Twojego Vincenta", które mogły być powodem jego nominacji zaznaczyła, że "film ten w całości ogląda się jako rodzaj niezwykłego przeżycia estetycznego". "Użyto dziwnego środka, który zachwyca nas jako dzieło sztuki. Wszyscy znamy +Słoneczniki+ Vincenta van Gogha. Twórcy filmu spróbowali jednak przedstawić tę postać od innej strony - nie od tego, co każdy wie, ale dokopując się do jakiś tajemnicy życiorysu - chociażby tego zdarzenia w historii kultury, jakim była jego śmierć" - oceniła krytyczka filmowa.

"Ogromna radość z tej nominacji i szansa, żeby to był Oscar" - dodała. (PAP)

autor: Marek Sławiński

masl/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL