Kultura i sztuka po 1989 roku

14.04.2018

Bydgoszcz: turecki "Wicked Girl" z nagrodą główną festiwalu Animocje

Grand Prix 8. edycji Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy zdobył turecki film "Wicked Girl" autorstwa Ayce Kartala. Nagrodę publiczności otrzymał rumuński obraz w reżyserii Sergheia Chiviriga "The Best Customer".

Zwycięzca bydgoskiego festiwal animator z Turcji otrzymał nagrodę główną, którą przyznało jury w międzynarodowym składzie. Jego dzieło opowiada o ośmioletniej dziewczynce, która musi w trakcie pobytu w szpitalu zmagać się z trudnymi wspomnieniami z dzieciństwa.

"Film +Wicked girl+ jest arcydziełem mozolnej pracy. Powstał z 10 tys. rysunków, tworzących wstrząsającą historię o sprawie gwałtów zbiorowych na dzieciach, do jakich dochodzi w Turcji" - wskazał rzecznik prasowy festiwalu Jarosław Jaworski.

Kartal - absolwent animacji w szkołach filmowych w Turcji, Australii i Nowym Jorku - zdobył w swojej karierze już ok. 100 nagród na festiwalach na całym świecie.

Wśród animacji wyróżnionych w konkursie międzynarodowym znalazły się "Nocturne" Anne Breymann z Niemiec oraz "Riot" Franka Terniera z Francji. Pierwszy obraz jury doceniło za oryginalną plastykę, a drugi za wykorzystanie tańca oraz muzyki w celu oddania istotnych społecznie tematów.

Nagrodę za najlepszy film polski otrzymała Paulina Ziółkowska za "O matko". Najlepszym filmem dziecięcym 8. edycji bydgoskiego festiwalu został "Made in France" wyreżyserowany przez Akhabbar Lamię. Publiczność doceniła animację z Rumunii "The Best Customer".

"W tym roku do konkursów Animocji zgłoszono ponad 600 artystycznych filmów animowanych z kilkudziesięciu krajów świata. Oceniało je międzynarodowe jury, w składzie którego znaleźli się nagradzani animatorzy z Hiszpanii i Polski - Anna Solanas, Renata Gąsiorowska, Marc Riba, Tomasz Siwiński oraz muzyk hard core’owego zespołu Schizma Arkadiusz +Pestka+ Wiśniewski" - podkreślił Jaworski.

W Bydgoszczy swoją polską premierę miał pełnometrażowy film animowany "The Breadwinner", którego producentką jest Angelina Jolie. Dzieło wcześniej było nominowane do Oscara oraz Złotego Globu, a także zdobyło 6 najistotniejszych wyróżnień dla twórców kina animowanego Annie Awards.

Za "szczególne osiągnięcia w dubbingu" nagrodę odebrał znany aktor filmowy, teatralny i telewizyjny Krzysztof Kowalewski.

W sobotę odbyła się gala finałowa festiwalu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL