Polski obraz "Deep Love" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zwyciężył w konkursie filmów dokumentalnych na zakończonym w sobotę 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.
Film opowiada o polskim nurku, 50-latku, który doznał udaru, a mimo to nie zrezygnował z podwodnej pasji i spełnił w Egipcie wielkie marzenie. Dzieło Matuszyńskiego było jednym z ośmiu dopuszczonych do konkursu filmów dokumentalnych. Jury przewodniczył brytyjski reżyser Sean MacAllister.
Główną nagrodę festiwalu, statuetkę Złotego św. Jerzego, zdobył film "Mój mężczyzna" ("Watashi no Otoko") japońskiego reżysera Kazuyoshiego Kumakiriego. Obraz przedstawia przeżycia 10-letniej dziewczynki, która w czasie trzęsienia ziemi i tsunami na wyspie Okushiri w pobliżu Hokkaido straciła rodziców.
Występujący w tym filmie Tadanobu Asano został uhonorowany statuetkę Srebrnego św. Jerzego za najlepszą rolę męską. Srebrnego św. Jerzego za najlepszą rolę żeńską otrzymała ukraińska aktorka Natalka Połowynka za kreację w dziele "Bracia. Ostatnia spowiedź" ("Braty. Ostatnia spowid").
Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Waleria Gaj Germanika z Rosji za film "Tak i tak" ("Da i da").
Wśród 16 obrazów z kilkunastu krajów, które walczyły o główną nagrodę festiwalu, był "Hardkor Disko" Krzysztofa Skoniecznego. Jury konkursu głównego przewodniczył rosyjski reżyser Gleb Panfiłow, a zasiadali w nim m.in.: niemiecka aktorka Franziska Petri i francuski producent Laurent Danielou.
Festiwal w Moskwie jest jednym z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego. Jednak w tym roku - z powodu interwencji Rosji na Ukrainie - z przyjazdu do rosyjskiej stolicy zrezygnowało wielu twórców światowego kina. Wśród gości przeglądu był bardzo popularny w Rosji Krzysztof Zanussi, który zaprezentował retrospektywę swoich filmów.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę Złotego św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000).
W 2013 roku obraz Pawła Łozińskiego "Ojciec i syn" zwyciężył w konkursie filmów dokumentalnych. W 2011 roku Urszula Grabowska, odtwórczyni głównej roli w filmie Feliksa Falka "Joanna", otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Różyczka". Z kolei "Rewers" Borysa Lankosza wygrał wtedy konkurs kina autorskiego Perspektywy. W 2009 roku "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka otrzymała nagrodę publiczności.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ kar/ ura/