Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zakończyła projekt związany z digitalizacją materiałów związanych z kinematografią i filmami. Kolekcja "Historia kina światowego na XX-wiecznych drukach ulotnych" dostępna jest teraz w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Jak informuje PAP Beata Gamrowska z Biblioteki UŁ, zbiory sekcji dokumentów życia społecznego gromadzą wiele materiałów związanych z kinematografią i filmami. Obok publikacji książkowych i kolekcji plakatów filmowych, są też druki reklamujące filmy.
Wyjaśnia, że jest to kolekcja 1200 ulotek, wydanych w latach 1920-1980, z pojedynczymi egzemplarzami wykraczającymi poza te ramy czasowe. Dotyczą one zarówno filmów zagranicznych, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Włoch, jak i produkcji polskich. Treść ulotek obejmuje, oprócz podstawowych danych, jak tytuł, imię i nazwisko reżysera oraz producenta, także obsadę i niekiedy zarys fabuły filmu oraz kadry filmowe.
Według Gamrowskiej za przykłady cennych egzemplarzy można uznać np. program do filmu "Ordynat Michorowski", wydany w 1937 r. przez warszawski Dom Prasy S.A. Zawiera on dane o obsadzie aktorskiej (w filmie zagrali m.in. Kazimierz Junosza-Stępowski i Mieczysława Ćwiklińska) i obsłudze technicznej oraz zestaw 38 małych kadrów z planu filmowego.
Jej zdaniem cennym egzemplarzem jest też program do filmu "Pani minister tańczy" z roku 1937, wydany również nakładem Domu Prasy S.A. Oprócz kilkunastu fotografii, zawierających teksty piosenek wykorzystanych w filmie, ciekawostką jest wymienienie w ulotce sponsorów mebli, ubrań, samochodów oraz innych rekwizytów wykorzystanych w obrazie.
Z kolei program (wydany przez Centralę Wynajmu Filmów) do filmu "Okno na podwórze" z 1954 roku w reż. Alfreda Hitchcocka z Jamesem Stewartem i Grace Kelly w rolach głównych, oprócz podstawowych danych o obrazie, zawiera także notatkę o reżyserze i odtwórcach głównych ról.
Gamrowska uważa, że druki te posiadają cechy dokumentów o charakterze reklamowym i częściowo informacyjnym. Stanowią one znakomite źródło informacji dla prac dotyczących filmoznawstwa, studiów historycznych z zakresu kinematografii, badań biograficznych, prac o tematyce społeczno-politycznej. Dokumentują także dorobek światowych koncernów branży filmowej (Metro-Goldwyn-Meyer, Paramount, UFA) i polskich (Sfinks, Leo Film, Feniks, Falanga).
Gamrowska przekonuje, że opracowanie i zdigitalizowanie tych materiałów w Bibliotece UŁ jest przedsięwzięciem pionierskim. Plakaty filmowe, razem z drukami reklamowymi filmów, tworzą "zasobną i komplementarną bazę tego typu materiałów". Baza stanowi "znakomite i wyjątkowe" źródło wiedzy.
Projekt został dofinansowany z pieniędzy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Z kolei Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zakończyła digitalizację czasopism ze zbiorów Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i doposażenie pracowni digitalizacji.
Jak mówi PAP Ewa Baranowska z biblioteki, w ramach projektu - również dofinansowanego z pieniędzy resortu nauki i szkolnictwa wyższego - zeskanowano czasopisma piotrkowskie z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Są to: "Dziennik Narodowy", "Dziennik Piotrkowski", "Głos Trybunalski", "Petrokovskia Gubernskia Vedomosti".
Zeskanowano 2300 numerów czasopism. Materiały prezentowane są w Bibliotece Cyfrowej - Regionalia Ziemi Łódzkiej. Baranowska zwraca uwagę, że kontynuowana jest digitalizacja kolejnych roczników tych tytułów i sukcesywne umieszczana w bibliotece cyfrowej.
W ramach doposażenia pracowni digitalizacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zakupiono natomiast obudowę na dyski, zwiększającą pojemność macierzy z osprzętem do montażu i podłączenia. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ mkr/