Do końca lutego trwa nabór filmów na XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. To największy pokaz filmów przyrodniczych w naszym kraju. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Lasy w kulturowym krajobrazie Europy".
Organizowana m.in. przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi impreza odbywa się co dwa lata. W tym roku - jak poinformowała Joanna Karpińska z biura prasowego Festiwalu - trwać on będzie od 7 do 11 czerwca. W programie znajdą się m.in. pokazy, wystawy fotografii, warsztaty dla fotografów oraz konkursy dla dzieci i młodzieży.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to - "Lasy w kulturowym krajobrazie Europy". Organizatorzy zamierzają zwrócić szczególną uwagę na rolę i znaczenie ekosystemów leśnych.
"Czekamy na filmy popularno-naukowe i naukowe, dokumentalne, animowane, ale także telewizyjne programy przyrodnicze i inne formy filmowe o czasie projekcji do 60 minut. Ważne, aby zostały zrealizowane w zapisie cyfrowym, powstały po 1 stycznia 2015 r. i nie brały udziału w poprzedniej edycji festiwalu" - informuje dyrektor festiwalu Katarzyna Madaj-Kozłowska.
Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie. Łączna pula wszystkich festiwalowych nagród wynosi ok. 12 tys. euro.
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 lutego na adres Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, jednego ze współorganizatorów festiwalu. Regulamin i dokumenty zgłoszeniowe znaleźć można na stronie www.wfo.com.pl. Nadesłane filmy trafią do komisji selekcyjnej, a ta zdecyduje, które z nich zakwalifikują się do konkursu głównego festiwalu.
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura”, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, Łódzki Dom Kultury oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.
Włodzimierz Puchalski urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia inżynier agronomii, absolwent Politechniki Lwowskiej, wybrał karierę związaną z jego młodzieńczą pasją fotografowania przyrody. Po wojnie związał się z łódzką WFO. W czasie wieloletniej pracy twórczej zrealizował ponad 60 filmów, nagradzanych na całym świecie. Pionier "bezkrwawych łowów" zmarł w 1979 r. w czasie prac filmowych na Antarktydzie.
Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 roku. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z WFO. Przez lata impreza zdobyła sobie renomę wśród pasjonatów fotografii i filmu przyrodniczego. (PAP)
jaw/ mhr/