Po dziewięciu latach obecności w Rzeszowie festiwal filmów optymistycznych Happy End przenosi się do Częstochowy. Dyrektor festiwalu Piotr Żukowski powiedział PAP, że samorząd Częstochowy zaoferował „atrakcyjniejsze warunki i przyjazny klimat”.
Żukowski podkreślił, że organizatorzy od dawna szukali możliwości rozwoju festiwalu.
„Rzeszów ograniczał ten rozwój, nie dając wystarczających środków na pielęgnację tego wydarzenia. Częstochowa zaoferowała atrakcyjniejsze warunki i przyjazny klimat, jest również miejscem bardziej przyjaznym organizatorom. Tym samym miasto zyskało swój pierwszy festiwal filmowy” - podkreślił.
Żukowski zaznaczył, że wcześniej współpracował już z samorządem Częstochowy przy okazji pokazów pofestiwalowych poprzednich edycji imprezy. „Są tam ludzie otwarci na sztukę, jest też nowoczesne zaplecze Ośrodka Kultury Filmowej i Filharmonii Częstochowskiej, więc to idealne miejsce, by wspólnie rozwijać festiwal” - powiedział.
W Częstochowie powstał w 1913 r. jeden z najstarszych polskich filmów dokumentalnych pt. „Pożar zapałczarni” braci Krzemińskich. Z Częstochowy i okolic tego miasta pochodzi też sporo osób związanych z polskim środowiskiem filmowym, m.in. aktorzy Magdalena Cielecka i Artur Barciś.
Organizatorzy Happy Endu nie planują powrotu imprezy do Rzeszowa. Deklarują jednak, że w grudniu przyjadą do stolicy Podkarpacia z pofestiwalowym przeglądem nagrodzonych na festiwalu filmów oraz warsztatami. „Nadal twierdzę, że rzeszowska widownia jest wyjątkowa i na pewno o niej nie zapomnimy. Dziewięć lat w Rzeszowie to kawał historii i dobrych wspomnień” – dodał Żukowski.
Festiwal w nowym miejscu odbędzie się w październiku br. Imprezie będą towarzyszyć, jak co roku, warsztaty filmowe, spotkania z twórcami oraz pokazy dla dzieci.
Multimedia Happy End to jedyny w Polsce festiwal, do którego filmy kwalifikowane są "na podstawie zawartego w nich optymizmu". Prezentowane są na nim filmy fabularne, dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne. Symbolem festiwalu jest Złota Ryba, której statuetki otrzymują twórcy, a o werdykcie decyduje widownia.
Pierwsza edycja Happy Endu odbyła się w Jeleniej Górze w 2003 r. Kolejna miała miejsce we Wrocławiu w 2004 r. Po dwóch wrocławskich edycjach festiwal przeniósł się w 2006 r. do Rzeszowa, gdzie partnerem był Wojewódzki Domu Kultury.
Festiwal powstaje w ramach Programu Wspierania Polskiego Kina Niezależnego MultimediaOFF, który od kilku lat jest realizowany przez spółkę Multimedia Polska przy współpracy z Fundacją „Obrazy bez Granic” i Studiem Filmowym Exd'art. (PAP)
huk/ gma/