Kultura i sztuka po 1989 roku

19.01.2015 aktualizacja 18.07.2016

Filip Bajon kręci w Warszawie nowy film - "Panie Dulskie"

Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska i Mateusz Kościukiewicz są w obsadzie "Pań Dulskich" w reż. Filipa Bajona. Zdjęcia do filmu, opowiadającego o "formie duchowej mieszczaństwa", z akcją rozgrywającą się m.in. w latach 90., trwają w Warszawie.

Scenariusz, autorstwa Bajona, inspirowany jest dramatem Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej" z 1906 roku.

W poniedziałkowej rozmowie z PAP na planie reżyser tłumaczył, że zdecydował się na "twórcze rozwinięcie tekstu Zapolskiej", próbując wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać dalsze losy Dulskich, "co się później działo z tą rodziną".

Akcja filmu "Panie Dulskie" rozgrywa się w trzech planach czasowych - w roku 1914, w roku 1954 oraz pod koniec lat 90. Głównymi bohaterkami są trzy przedstawicielki rodziny, reprezentantki kolejnych pokoleń: wnuczka Dulska (Maja Ostaszewska), matka Dulska (Katarzyna Figura) oraz babcia Dulska (Krystyna Janda). Najmłodsza, która jest reżyserką, postanawia zrealizować film dokumentalny, poznając zarazem tajemnice własnej rodziny. "Bezkompromisowa, mówiąca otwarcie o wszystkim chce dowiedzieć się, jaka była prawda. I ta prawda bardzo ją dziwi" - opowiadał Bajon.

W poniedziałek w hali na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej kręcono scenę Wigilii w mieszkaniu Dulskich, znajdującym się w filmie w kamienicy w Lublinie. Podczas świątecznego spotkania wyjaśnionych zostaje kilka rodzinnych tajemnic, dochodzi też do dramatycznego wydarzenia.

Bajon stara się opowiedzieć o różnych przejawach dulszczyzny - jako "formy duchowej mieszczaństwa", charakterystycznych dla różnych okresów czasu. Dulszczyzna w roku 1914 to, jak mówił, "trzymanie fasonu wbrew sytuacji, udawanie, że wszystko jest w porządku, by przypadkiem nie narazić się na skandal". Dulszczyzna współczesna to z kolei "pewien rodzaj ekshibicjonizmu, +jazda+ po własnej rodzinie", powiązana z odkrywaniem familijnych sekretów - ocenił. "Tak naprawdę nigdy nie dowiesz się, na czym polegały tajemnice rodzinne i jaka była prawda" - zaznaczył.

Oprócz Jandy, Figury i Ostaszewskiej, w obsadzie filmu "Panie Dulskie" są m.in.: Mateusz Kościukiewicz, Olgierd Łukaszewicz i Sławomir Orzechowski. Po zakończeniu pracy w Warszawie ekipa przeniesie się - 1 lutego - do Lublina, gdzie zdjęcia będą realizowane do 10 lutego. Premiera kinowa filmu planowana jest na październik.

Poprzedni film Filipa Bajona, "Śluby panieńskie" - z Anną Cieślak, Maciejem Stuhrem, Martą Żmudą Trzebiatowską, Borysem Szycem, Robertem Więckiewiczem i Edytą Olszówką w obsadzie, miał premierę w 2010 roku.(PAP)

jp/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL