Kultura i sztuka po 1989 roku

10.06.2018

 Film „Alicia” zwycięzcą 16. Gdańsk DocFilm Festival

Film „Alicia” autorstwa holenderskiego reżysera Maasji Oomsa wygrał w konkursie głównym 16. Gdańsk DocFilm Festival. W konkursie polskich krótkometrażowych filmów fabularnych za najlepszy film uznano „Baraż” Tomasza Gąssowskiego.

Gdański DocFilm Festival rozpoczął się 6 czerwca. Przez pięć dni w jego ramach pokazano m.in. 26 filmów dokumentalnych z 18 krajów, poruszających tematykę godności i pracy. Obrazy te, wybrane spośród 280 zgłoszonych prac z całego świata, rywalizowały w konkursie o nagrodę główną imprezy - statuetkę Brama Wolności oraz 20 tys. zł ufundowane przez prezydenta Gdańska.

W niedzielę wieczorem, na gali, która – podobnie, jak cały festiwal, miała miejsce w Europejskim Centrum Solidarności, ogłoszono, że jury uznało za najlepszy film festiwalu obraz „Alicia” autorstwa holenderskiego reżysera Maasji Oomsa. Główną bohaterką tego dokumentalnego filmu jest 9-letnia Alicia, która jako roczna dziewczynka, straciła dom oraz rodziców i – w oczekiwaniu na adopcję - żyje w przybranej rodzinie.

Konkursowe filmy dokumentalne pochodziły z Austrii, Australii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Iranu, Izraela, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Węgier, Włoch. Niektóre obrazy były koprodukcjami 2-3 państw. Dziewięć dokumentów przyjętych do konkursu powstało w Polsce. Były to m.in. "21xNowy Jork" w reżyserii Piotra Stasika oraz "Beksińscy. Album wideofoniczny" w reż. Marcina Borchardta.

Filmy oceniało jury w składzie: reżyserka i scenarzystka Kinga Dębska (przewodnicząca), reżyserka Karolina Bielawska oraz niezależny amerykański filmowiec, mieszkający w Berlinie, Rick Minnich.

W tym roku, po raz pierwszy, w ramach festiwalu odbył się też konkurs polskich krótkich filmów fabularnych. Zakwalifikowano do niego 20 tytułów, wybranych spośród ponad 50 zgłoszonych.

Jak poinformowano na niedzielnej gali, w konkursie tym zwyciężył obraz „Baraż” w reż. Tomasza Gąssowskiego opowiadający o niespełna 40-letnim bezrobotnym mieszkającym pod Warszawą – niegdyś czołowym zawodniku lokalnej drużynie piłkarskiej, próbującym wychować syna.

Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Przypadły one filmom „60 kilo niczego” w reż. Piotra Domalewskiego oraz „Bogdan i róża” w reż. Mileny Dutkowskiej.

W konkursie filmów krótkometrażowych prace oceniało jury w składzie: reżyser Ryszard Bugajski (przewodniczący), aktorka Anna Próchniak oraz montażysta i producent Leszek Starzyński. Nagrodą dla laureata była statuetka Gdańskie Dźwigi i nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. zł, której fundatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Spośród polskich filmów biorących udział w festiwalowych konkursach, jury wybrało też kandydatów do nagród im. Jana Machulskiego dedykowanych młodym twórcom. Nominacje w kategorii filmów dokumentalnych przyznano twórcom filmu – „Hugo”. Obraz ten został nominowany w kategoriach: najlepszy film i najlepsza reżyseria (Wojciech Klimala), najlepsze zdjęcia (Mateusz Wajda) i najlepszy montaż (Bartosz Pietras i Marcin Sucharski).

Z kolei wśród krótkich filmów fabularnych do nagród im. Jana Machulskiego nominowano obraz „60 kilo niczego” za: najlepsze zdjęcia (Bartosz Świniarski), najlepszy montaż (Piotr Kmiecik) oraz najlepszy scenariusz (Piotr Domalewski). Nominacje otrzymali też: Magdalena Czerwińska (w kategorii najlepsza aktorka) za rolę w filmie „Spitsbergen”, Krzysztof Kowalewski (w kategorii najlepszy aktor) za rolę w filmie „Ja i mój tata” oraz Milena Dutkowska (najlepsza reżyseria) za film „Bogdan i róża”.

Producentem 16. Gdańsk DocFilm Festival było działające w Gdańsku Stowarzyszenie Edukacji Filmowej. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL