Film dokumentalny "Komunia" produkcji polskiej, w reżyserii Anny Zameckiej, otrzymał główną nagrodę zakończonego w Gdańsku 15. DocFilm Festival. O nagrodę rywalizowały 24 obrazy dotyczące godności i pracy.
Gala rozdania nagród tegorocznej edycji Gdańsk DocFilm Festival odbyła się w sobotę wieczorem w Europejskim Centrum Solidarności. Nagrody i wyróżnienia przyznało trzyosobowe jury, którego przewodniczącym był scenarzysta i reżyser filmów fabularnych oraz dokumentalnych Maciej Pieprzyca. Towarzyszyli mu włoska dokumentalistka Martina Parenti oraz krytyk filmowy i tłumacz Michał Oleszczyk.
Zwycięski film "Komunia" to dokument o przyspieszonej lekcji dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Czternastoletnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się ponownie złożyć rodzinę w całość.
Uzasadniając swój wybór, jury w werdykcie wskazało, że nagrodę przyznano "za zdumiewający warsztat reżyserski i delikatność podejścia do tematu, a także za pełen empatii portret ludzkiej godności w obrębie rodziny i społeczeństwa".
Twórczyni filmu otrzymała statuetkę "Brama Wolności", przedstawiającą fragment muru z otwartymi na oścież wrotami, oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Gdańska. Nagrodę odebrała montażysta filmu Agnieszka Glińska.
Przyznano również trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło do brytyjskiego filmu "Piaskowi rzeźbiarze", którego reżyserem jest Tal Amiran. Jak podano, "za prostotę formy i siłę niesionego przesłania, a także za portret ludzi odnajdujących godność i energię w tworzeniu niezwykłych, ulotnych dzieł sztuki".
Holenderski obraz "Pasterz", którego twórcą jest Joost van der Wiel, otrzymał drugie wyróżnienie, "za inspirujący portret mężczyzny, którego siła ducha, wola przetrwania i zawodowa etyka mogą dostarczyć wzorca dla ludzi na całym świecie".
Agnieszka Elbanowska jest twórczynią polskiego filmu "Pierwszy Polak na Marsie", który otrzymał trzecie wyróżnienie. "Za umiejętne połączenie powagi i humoru, owocujące wzruszającym portretem człowieka posiadającego odwagę, by marzyć o podróży dosłownie nie z tego świata" - uzasadniło swój wybór jury.
Ten wyróżniony obraz Agnieszki Elbanowskiej otrzymał także Nagrodę Publiczności. Nagrody odebrała montażysta filmu "Pierwszy Polak na Marsie" Katarzyna Boniecka.
Spośród polskich filmów biorących udział w konkursie, jury festiwalu wybrało kandydatów do Nagród Młodego Kina im. Jana Machulskiego. W kategoriach: Najlepszy Film Dokumentalny nominację otrzymał obraz "Komunia" w reż. Anny Zameckiej; Najlepsza Reżyseria nominacje za obraz "Komunia" dla Anna Zameckiej; Najlepsze Zdjęcia - "Komunia" dla Małgorzaty Szyłak, a w kategorii Najlepszy Montaż - "Pierwszy Polak na Marsie" dla Katarzyny Bonieckiej.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa festiwalu Anna Balkiewicz, do festiwalowego konkursu zgłoszono 260 filmów przygotowanych przez twórców pochodzących z 48 krajów - m.in. z Portugalii, Skandynawii, USA, Senegalu, Brazylii, Indonezji, Chin, Iranu oraz Nowej Zelandii.
Producentem Festiwalu jest działające w Gdańsku Stowarzyszenie Edukacji Filmowej. Projekt dofinansowało miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. (PAP)
bls/ pad/