Inne

26.09.2013 aktualizacja 18.07.2016

Film o powojennych losach Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler. Fot. PAP/Z.Staszyszyn Arkady Fiedler. Fot. PAP/Z.Staszyszyn

„Arkady Fiedler – człowiek bez paszportu” dokumentalny film opowiadający o życiu słynnego podróżnika w powojennej Polsce zrealizował niezależny reżyser z Poznania Jerzy Jernas. Premierę filmu zaplanowano na 4 października w Puszczykowie k. Poznania, w mieście, w którym żył i tworzył Fiedler.

30 minutowy dokumentalny film, oparty jest na wspomnieniach synów podróżnika, zilustrowanych zdjęciami z rodzinnego archiwum.

„Kilka lat temu uświadomiłem sobie, że koniecznie trzeba przypomnieć losy Arkadego Fiedlera. Jego działalność powinna być wzorcem dla młodego pokolenia. Czytając jego życiorysy uświadomiłem sobie, że w nich zawsze pomijany jest okres stalinowski. Wtedy już wiedziałem, że film musi opowiadać właśnie o tym najtrudniejszym okresie w jego życiu" – powiedział PAP scenarzysta i reżyser filmu Jerzy Jernas.

Według Jernasa Fiedler po powrocie do kraju nie mógł podróżować, nie miał paszportu, a jego książek nie wydawano i dlatego nie miał środków na utrzymanie. „Wtedy też, nie mogąc podróżować, zaczął podróżować w wyobraźni i pisał książki fabularne dla dzieci” – powiedział PAP reżyser.

Razem z filmem promowana będzie książka napisana przez syna reżysera Oskara Jernasa o tym samym tytule. Pozycja jest nie tylko uzupełnieniem filmu.

„Zawiera znacznie więcej informacji o wojennych losach i dramacie, jaki pisarz i podróżnik przeżył po powrocie do ojczyzny, jest w niej więcej wywiadów i fotografii” – dodał Jernas.

Producentem filmu i wydawcą książki jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK przy współudziale finansowym Starostwa Poznańskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Poznania.

Jerzy Jernas jest niezależnym reżyserem z Poznania zrealizował m.in. film „Bohaterowie z Wapna” czy „KSU – legenda Bieszczad, legenda rocka”. Jest organizatorem Festiwalu Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych „Wyścig Jaszczurów”.

Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą". (PAP)

kpr/ ula/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL