Kultura i sztuka po 1989 roku

13.12.2016

Film o życiu Zdzisława Jaskuły - poecie, reżyserze, dyrektorze teatru

O życiu Zdzisława Jaskuły - zmarłym w ubiegłym roku poecie, reżyserze, dyrektorze łódzkiego Teatru Nowego - opowiada film dokumentalny Aleksandry Rek "Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać". Premiera - w środę w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Obraz przedstawia sylwetkę artysty przez pryzmat jego żony - tłumaczki Sławy Lisieckiej.

Jak mówi twórczyni dokumentu, jest on zabawną opowieścią o życiu Jaskuły na słynnej w Łodzi ulicy Wschodniej. Obraz wypełniają anegdoty opowiadane przez sąsiadów, przyjaciół i znajomych. "Film nie jest zapisem biograficznym, jest raczej próbą uchwycenia najważniejszych momentów w życiu poety, który uznawany był za postać barwną i kontrowersyjną" - wyjaśnia.

Dokument skupia się przede wszystkim na wątkach rodzinnych, a także na kwestiach dotyczących działalności opozycyjnej Jaskuły oraz roli, jaką odegrał w życiu teatralnej Łodzi. Jak zaznacza reżyserka, obraz nie jest laurką na cześć zmarłego artysty, w filmie nie brakuje scen przedstawiających Jaskułę, jako człowieka trudnego, skupiającego się na sobie i swojej pracy.

W dokumencie występują m.in. aktorzy - Andrzej Seweryn i Sławomir Sulej, dyrektorka Centrum Dialogu Joanna Podolska, poeta Jerzy Jarniewicz, reżyser i dziennikarz Piotr Bikont. Zdjęcia, których autorem jest Jeremi Grzywa, były kręcone w Łodzi i w Krakowie. Produkcja powstała w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Łodzi.

Zdzisław Jaskuła zmarł w październiku ub. roku w wieku 64 lat. Był poetą, autorem adaptacji i piosenek teatralnych, reżyserem, krytykiem literackim, tłumaczem, edytorem, animatorem życia kulturalnego, społecznikiem, wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach PRL-u związany z opozycją demokratyczną i środowiskiem KOR-u. Ukończył polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie trafił relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego za sygnowanie protestu przeciw zmianom w konstytucji PRL.

W latach 90. ub. wieku był już dyrektorem łódzkich teatrów: najpierw w Teatrze Studyjnym, a później Nowego. Był wiceprezesem oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2010 roku został ponownie dyrektorem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, którym kierował do śmierci. (PAP)

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL