Film Romana Polańskiego "Weekend of a Champion" o brytyjskim kierowcy Formuły 1, trzykrotnym mistrzu świata Jackie Stewarcie, będzie pokazany w maju w Warszawie i Wrocławiu na festiwalu Planete+ Doc, poświęconym najważniejszym produkcjom dokumentalnym z całego świata.
Publiczność obejrzy też m.in.: opowieści o rewolucji w Syrii, o chińskim artyście i dysydencie Ai Weiweiu oraz amerykańskim lingwiście, filozofie i działaczu politycznym Noamie Chomskym, a także historię pt. "Oldschool Renegades" o twórcach muzyki elektronicznej, m.in. Mobym.
"Weekend of a Champion" został wyreżyserowany wspólnie przez Romana Polańskiego i Franka Simona na początku lat 70. Bohater, John Young "Jackie" Stewart (ur. 1939), o przydomku "The Flying Scot", tytuł mistrza świata kierowców Formuły 1 zdobywał w latach 1969, 1971 oraz 1973. Simon i Polański prace nad filmem o Stewarcie rozpoczęli wiosną 1971 r., towarzysząc mu m.in. na torze.
Dokument miał premierę w 1972 r. na festiwalu w Berlinie. W 2011 r. Polański nakręcił dodatkowe zdjęcia, rejestrując przeprowadzony wówczas wywiad z Jackie Stewartem. Materiał z lat 70. połączono następnie ze zdjęciami współczesnymi. W takim nowym kształcie trwający nieco ponad 90 minut film (produkcja z 2012 r.; Francja/Wielka Brytania) zostanie zaprezentowany na tegorocznym Planete+ Doc (seans poza konkursem).
11. edycja tego festiwalu odbędzie się w dniach 9-18 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. W programie znajdzie się ok. 150 tytułów - zapowiedzieli organizatorzy.
Dokument miał premierę w 1972 r. na festiwalu w Berlinie. W 2011 r. Polański nakręcił dodatkowe zdjęcia, rejestrując przeprowadzony wówczas wywiad z Jackie Stewartem. Materiał z lat 70. połączono następnie ze zdjęciami współczesnymi. W takim nowym kształcie trwający nieco ponad 90 minut film (produkcja z 2012 r.; Francja/Wielka Brytania) zostanie zaprezentowany na tegorocznym Planete+ Doc (seans poza konkursem).
Jak poinformowali, w najważniejszym międzynarodowym konkursie festiwalu - konkursie głównym o Nagrodę Millennium - walczyć będą najlepsze i najciekawsze dokumenty zrealizowane przez reżyserów z różnych krajów w ostatnim roku. Będą to m.in. filmy: "Is the Man Who Is Tall Happy?" w reżyserii Francuza Michela Gondry'ego - czyli animowana rozmowa reżysera z jednym z najsłynniejszych współczesnych myślicieli Noamem Chomskym; oraz "Song from the Forest" Michaela Oberta - o Louisie Sarno, przyjacielu Jima Jarmuscha, który ćwierć wieku temu porzucił życie w Nowym Jorku, by zamieszkać w afrykańskiej dżungli.
Ponadto w konkursie o Nagrodę Millennium wystartują: "Ai Weiwei: The Fake Case" Andreasa Johnsena - film o słynnym chińskim artyście i dysydencie Ai Weiweiu; oraz "The Missing Picture" w reż. Rithy'ego Panha z Kambodży, wstrząsająca filmowa rekonstrukcja zbrodni popełnionych przez Czerwonych Khmerów (tegoroczny kandydat do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny).
O inną festiwalową nagrodę - Canon Cinematography Award za najlepsze zdjęcia - rywalizować będzie np. amerykańsko-syryjski dokument pt. "#chicagoGirl: The Social Network Takes on a Dictator" (reż. Joe Piscatella) o nastolatce, która za pomocą Facebooka, przebywając na przedmieściach Chicago, zagrzewa do walki rewolucjonistów w Syrii.
Wśród produkcji poświęconych tematyce muzycznej, zakwalifikowanych do konkursu o nagrodę Nos Chopina, znajdą się: "Minkowski Saga" Rafaela Lewandowskiego (twórcy thrillera "Kret") o rodzinie znanego dyrygenta Marca Minkowskiego; "Journey to Jah" (reż. Noel Dernesch i Moritz Springer) o niemieckim muzyku raggae Gentlemanie; "Oldschool Renegades" (reż. Maurice Steenbergen) o twórcach muzyki elektronicznej, m.in. Mobym; "The Punk Singer" (reż. Sini Anderson) o Amerykance Kathleen Hanna - feministycznej aktywistce i charyzmatycznej wokalistce zespołów Bikini Kill i Le Tigre; a także "One Track Heart: The Story of Krishna Das" (reż. Jeremy Frindel) o człowieku, który porzucił karierę gwiazdy rocka, aby "odrodzić" się jako przywódca duchowy Krishna Das.
W muzycznym konkursie wystartuje również "Generacja C.K.O.D. 2" (reż. Piotr Szczepański), druga część filmowego portretu członków popularnej łódzkiej grupy Cool Kids of Death. W jury, które wyłoni laureata nagrody Nos Chopina, zasiądzie m.in. Monika Brodka.
Projekcjom w Warszawie i Wrocławiu towarzyszyć będą spotkania z twórcami, debaty, wystawy, imprezy muzyczne, warsztaty i wykłady.
Doroczny Planete+ Doc Film Festival uważany jest przez specjalistów za jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.(PAP)
jp/ agz/