W ramach odbywającego się w Płocku 4. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych pokazanych zostanie 15 polskich i zagranicznych filmów z audiodeskrypcją, są to m.in. filmy Wajdy, Polańskiego, Pieprzycy.
Jak poinformowała we wtorek PAP szefowa De Facto Renata Nych, większość filmów z audiodeskrypcją przygotowano na zlecenie Stowarzyszenie De Facto, które jest organizatorem festiwalu. Stowarzyszenie chce przekazać własne audiodeskrypcje dystrybutorom filmów oraz wszystkim organizacjom, które chciałyby zorganizować filmowe seanse dla osób niewidomych i niedowidzących.
Audiodeskrypcja to zapis czytany symultaniczne wraz z projekcją filmu, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy kostiumy aktorów.
„Na zlecenie De Facto przygotowano 13 audiodeskrypcji do filmów prezentowanych na festiwalu. Byłoby szkoda, żeby opracowana już raz audiodeskrypcja gdzieś leżała. Przygotowany skrypt oddamy każdej organizacji, która będzie chciała zorganizować pokaz filmu dla osób niewidomych. Z drugiej strony oddajemy skrypt dystrybutorowi” – powiedziała Nych.
Podczas 4. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych z czytaną na żywo audiodeskrypcją, opracowaną na zlecenie De Facto, odbędą się projekcje takich filmów, jak m.in.: „Wenus w futrze” (reż. Roman Polański), „Blue Jasmine” (reż. Woody Allen), „Grawitacja” (reż. Alfonso Cuarón), a także „Papusza” (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze), czy „Koneser” (reż. Giuseppe Tornatore). Na festiwal trafił też film „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, do którego audiodeskrypcję zleciło również De Facto, a ścieżka skryptu znalazła się na płycie DVD z filmem. W festiwalu uczestniczą osoby niewidome z całej Polski.
„Najlepiej, gdy film wchodzi do dystrybucji wraz z audiodeskrypcją. Do tego powinniśmy dążyć, by każdy w dostępie do kultury był równy” – podkreśliła Nych. Zwróciła uwagę, że gdy ścieżka audiodeskrypcji powstaje równolegle z filmem, niewidomy widz filmu może dokładnie poznać intencje reżysera. „Reżyser może mieć duży wpływ na to, jak jest pisany skrypt audiodeskrypcji, czy takie były rzeczywiście jego intencje, jak przedstawione w zapisie” – podkreśliła Nych.
Dodała, że na De Facto stara się by na Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych pokazywane były, oprócz klasyki, jak najnowsze produkcje filmowe. „Każdy chce pójść do kina na to, co jest nowe, chociażby po to, by móc porozmawiać ze swoim kolegą, koleżanką o tym, co jest najbardziej aktualne. Osoby niewidome zawsze podkreślają, że największy ich problem polega na tym, że z powodu braku audiodeskrypcji, oglądają filmy z opóźnieniem, gdy już wszyscy przeżyli i przedyskutowali kinową nowość” – zaznaczyła Nych.
Dodała, że na festiwalu pokazane zostaną dwa filmy, do których audiodeskrypcje opracowały inne stowarzyszenia: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy z audiodeskrypcją Fundacji Siódmy Zmysł oraz „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy z audiodeskrypcją Fundacji Kultury bez Barier.
Jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu będzie teledysk do utworu pt. „Happy” Pharrella Williamsa, który powstanie w ramach warsztatów teatralnych podczas trwania imprezy wraz z audiodeskrypcją. W klipie, kręconym w plenerach Płocka, wystąpią osoby niewidome. Autorem scenariusza jest Mariusz Pogonowski, aktor płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. „Klip ma być szalony, optymistyczny, ma pokazać osobę niewidomą, jako człowieka, który niczego się nie boi, jest otwarty, radosny, jest fighterem, który idzie przez życie” – zapowiedziała Nych.
Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który rozpoczął się w Płocku 20 września, potrwa tydzień. Na zakończenie imprezy, w sobotę, zaplanowano debatę obywatelską „Bilans 25-lecia”, która będzie rozmową osób niewidomych o osobistych doświadczeniach z ostatniego ćwierćwiecza w różnych aspektach życia.
Stowarzyszenie De Facto, którego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych, istnieje od 2006 r. Prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, a także kiosk z audioprasą.(PAP)
mb/ abe/