Kultura i sztuka po 1989 roku

17.03.2016 aktualizacja 18.07.2016

Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

Dziewięć filmów - fabularnych i dokumentalnych, warsztaty m.in. językowe, kulinarne i wokalne, a także wykłady i spotkania poświęcone kulturze żydowskiej złożą się na rozpoczynający się w czwartek Shalom Polin 3. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Impreza potrwa trzy dni i będzie miała miejsce na Uniwersytecie Gdańskim (UG).

W programie Przeglądu znalazł się m.in. „Syn Szawła” w reż. Laszlo Nemesa, którego akcja rozgrywa się w 1944 r. w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Obraz został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotym Globem czy Grand Prix na festiwalu w Cannes. „Z pewnością bardzo ciekawym filmem jest też +Mój arabski przyjaciel+. To historia młodej kobiety mieszkającej w Izraelu, która nie interesowała się konfliktem izraelsko-palestyński do momentu, gdy nagle zniknął jej palestyński przyjaciel” – powiedział PAP koordynator Przeglądu Tomasz Pupacz.

W zestawie filmów znajdą się także: „45-39” (reż. Mariusz Wirski), „Pan Werner” (reż. Wanda Dittrich, Mateusz Koldun i Mariusz Wirski), „W ciszy” (reż. Zdenek Jirasky), „Ischer” (reż. Attila Hartung) „Mińkowski/Saga” (reż. Rafael Lewandowski), „Wschodnia Jerozolima - zachodnia Jerozolima” (reż. Erez Miller i Henrique Cymerman) oraz „Głosy z budki” (reż. Lina Chaplin).

W programie Przeglądu znalazł się też zestaw wykładów, w tym ten pt. „Sen - kontynuacja życia obozowego”, który wygłosi doktorantka UG Beata Kołczańska zajmująca się m.in. badaniami dotyczącymi byłych więźniów obozów koncentracyjnych, w tym twórczości artystów, którzy trafili do obozów. Z kolei Maria Kawska wygłosi wykład pt. „Wizerunki kobiet w filmach jidysz (Złotej Ery) kinematografii żydowskiej w Polsce”.

Organizatorzy zaplanowali także spotkanie z Rafałem Betlejewskim - polskim performerem i artystą, który jest m.in. twórcą kontrowersyjnych akcji społecznych "Spal wstyda" i "Tęsknię za Tobą, Żydzie". „Artysta zapowiedział, że w czasie spotkania będzie chciał - w kontekście exodusu narodu żydowskiego w przeszłości - nawiązać do dzisiejszych zdarzeń, które mają miejsce w Europie w związku z imigrantami” – powiedział PAP Pupacz.

Częścią Przeglądu będzie także wykład multimedialny Marka Suchara pt. „Do zobaczenia w Jerozolimie”. „Suchar to psycholog i doradca zawodowy z wykształcenia, ale jest też osobą, która wielokrotnie odwiedzała Jerozolimę i autorem trzech książek dotyczących tego miasta” – wyjaśnił Pupacz.

Na Przegląd złoży się też zestaw trzech warsztatów: języka hebrajskiego, piosenek jidysz oraz kulinarnych, w trakcie których można będzie nauczyć się robić dobry cymes.

Przegląd zakończy się w sobotę. Filmy, które zostaną pokazane w jego ramach, zostały wybrane m.in. z zestawu obrazów prezentowanych na ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Organizatorami Przeglądu są Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG oraz Towarzystwo Polsko-Izraelskie Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet. Wstęp na niemal wszystkie imprezy jest bezpłatny: wyjątkiem jest projekcja obrazu „Syn Szawła”. (PAP)

aks/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL