Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow jest laureatem tegorocznej nagrody Pro Dignitate Humana - powiedział we wtorek szef dyplomacji Jacek Czaputowicz. Po raz kolejny wzywamy władze Rosji do uwolnienia jego i kilkudziesięciu innych ukraińskich więźniów politycznych - podkreślił.
O przyznaniu nagrody Sencowowi, który przez 145 dni prowadził głodówkę domagając się zwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy, Czaputowicz poinformował podczas wtorkowej wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Ukrainy Pawło Klimkinem.
"Pragnę poinformować o przyznaniu tegorocznej nagrody Pro Dignitate Humana panu Ołehowi Sencowowi. Przebywający w rosyjskim więzieniu reżyser swoim dramatycznym apelem i ponad 140-dniową głodówką przypomniał o losie ukraińskich więźniów politycznych w Rosji i na okupowanym Krymie, a także jest głosem protestu przeciwko nielegalnej aneksji półwyspu i agresji w Donbasie" - powiedział Czaputowicz.
"Tytuł tej nagrody - +na rzecz godności ludzkiej+ - w pełni oddaje ideały, o które walczy Ołeh Sencow. Jego gotowość do poświęcenia swojego zdrowia i życia w celu zwrócenia uwagi świata na to, co dzieje się na Krymie, zasługuje na najwyższy szacunek" - podkreślił.
Wezwał jednocześnie władze Federacji Rosyjskiej do uwolnienia Sencowa oraz "kilkudziesięciu innych obywateli Ukrainy uwięzionych z powodów politycznych".
Pochodzący z anektowanego przez Rosję Krymu 42-letni ukraiński reżyser został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzecza tym oskarżeniom i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.
Proces Sencowa był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Z apelami o uwolnienie artysty wielokrotnie zwracali się do Rosji zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych.
Na początku października adwokat Sencowa Dmitrij Dinze opublikował list, w którym Sencow poinformował, że jest zmuszony od 6 października przerwać głodówkę z powodu planów rozpoczęcia w najbliższym czasie - wbrew jego woli - przymusowego odżywiania. Kilka godzin wcześniej Federalna Służba Więzienna (FSIN) oświadczyła, że Sencow już przerwał głodówkę i że rozpoczęto jego rehabilitację.
W ubiegłym tygodniu kuzynka Sencowa Natalia Kapłan powiedziała mediom w Kijowie, że artysta znajduje się na oddziale intensywnej terapii i nie wiadomo, czy przeżyje wychodzenie z głodówki. Informacji tej nie potwierdziły rosyjskie władze, które utrzymują, że pogorszenia stanu zdrowia Sencowa nie odnotowano.
Pro Dignitate Humana jest nagrodą ustanowioną przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w 2011 r. Nagroda, w wysokości 100 tys. zł, przyznawana jest osobie lub organizacji pozarządowej za "pełne poświęcenia, bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej".
Pierwszym jej laureatem został białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. Wśród dotychczasowych laureatów są też: niezależna organizacja "Memoriał" zajmująca się dokumentacją komunistycznych represji oraz ochroną praw człowieka w Rosji, pakistańska działaczka na rzecz praw człowieka Asmie Jilani Jahangir czy polska lekarka i misjonarka świecka dr Helena Pyz, która prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.
W zeszłym roku laureatkami nagrody zostały Nadia Murad i Farida Abbas - jazydzkie działaczki społeczne zaangażowane m.in. w działania na rzecz ochrony praw osób prześladowanych przez ISIS. (PAP)
autor: Marceli Sommer
msom/ eaw/