Kultura i sztuka po 1989 roku

14.02.2018

Krakowskie festiwale filmowe będą promowane na Berlinale 2018

Trzy krakowskie festiwale filmowe będą się wspólnie promować podczas rozpoczynającego się w czwartek w Berlinie 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego - poinformowało Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF). W głównym konkursie pokazany zostanie film Małgorzaty Szumowskiej "Twarz".

Koproducentem najnowszego filmu Szumowskiej, który będzie walczyć w Berlinie o nagrodę Złotego Niedźwiedzia, jest Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF).

W ramach wspólnych działań marketingowych pod nazwą "Projekt filmowy Kraków", na polskich stoiskach w Berlinie prezentowany będzie krótki film promocyjny o trzech krakowskich festiwalach - Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera, Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Dodatkowo zaproszenie na te imprezy pojawi się w magazynie festiwalowym - "Variety".

"Jesteśmy różni jak różnorodne są filmy, ale nasz odbiorca jest jeden. To fan kina, który kocha magię ciemnej sali kinowej i rytuał wspólnego oglądania. To do niego kierujemy nasz przekaz: +ten miesiąc spędzisz w kinie+" – powiedział dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat.

"Połączenie sił i wspólna promocja podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w branży filmowej, to klucz do sukcesu, zwłaszcza w tak konkurencyjnej branży jak film" – powiedział, cytowany w komunikacie KBF, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał, że "Kraków często gra w polskich i zagranicznych produkcjach, a nasza komisja filmowa intensywnie pracuje nad budowaniem wizerunku miasta przyjaznego filmowcom: wspiera ich finansowo, czy pomaga w organizacji planów filmowych".

11. Festiwal Off Camera odbędzie się w Krakowie między 27 kwietnia a 6 maja; 58. Krakowski Festiwal Filmowy - między 27 maja a 3 czerwca; 11. Festiwal Muzyki Filmowej - między 29 maja a 5 czerwca.

Berlinale, to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie, organizowany nieprzerwanie od 1951 roku, na którym pokazywane są filmy z całego świata. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, m.in: Złotego niedźwiedzia dla najlepszego filmu i filmu krótkometrażowego, Srebrnego niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, scenariusz oraz dla najlepszego aktora, za najlepsze zdjęcia, muzykę, montaż.(PAP)

gkos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL