Twórcy filmów dokumentalnych - Paweł Łoziński i Anna Zamecka - zdobyli ex aequo w Łodzi nagrodę Grand Prix 26. Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu". Po raz pierwszy w historii imprezy jury postanowiło przyznać dwie statuetki Białej Kobry.
Nagrody i pozostałe wyróżnienia wręczono laureatom podczas sobotniej gali kończącej tegoroczną edycję festiwalu poświęconego filmom dokumentalnym prezentującym zagrożenia stojące przed współczesnym człowiekiem i propagujące otwartość na odmienne kultury, poglądy, zachowania.
Łoziński Białą Kobrę oraz Nagrodę Miasta Łodzi otrzymał za obraz "Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham", którego jest reżyserem i scenarzystą. Dokument jest intymnym zapisem rozmowy matki z córką w gabinecie psychoterapeuty. W uzasadnieniu jury podkreśliło "odważne przekraczanie granic gatunku w filmie o niemożności komunikacji wśród najbliższych sobie ludzi".
Zamecka została uhonorowana za film "Komunia", opowiadający historię 14-latki, która wyprawiając bratu komunię, próbuje scalić rozbitą rodzinę. Jury nagrodziło reżyserkę i scenarzystkę "za ukazanie tej heroicznej walki w intymnych i wnikliwych filmowych obserwacjach".
W tym roku w konkursie wystartowało 30 filmów. Oceniało je jury, w którym zasiadali reżyserzy: Vita Drygas, Monika Pawluczuk i Andrzej Sapija oraz filmoznawca Tadeusz Szczepański.
W sumie od wtorku do soboty widzowie obejrzeli 61 obrazów i uczestniczyli w kilkudziesięciu spotkaniach z twórcami. W niedzielę zaplanowano pokazy nagrodzonych dokumentów.
Głównym organizatorem festiwalu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" organizowany jest w Łodzi od 1990 roku. Wśród jego laureatów są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka i Marta Minorowicz.(PAP)
bap/ mow/