Kultura i sztuka po 1989 roku

24.06.2019

Lucrecia Martel z Argentyny przewodniczącą jury festiwalu filmowego w Wenecji

Reżyserka z Argentyny Lucrecia Martel będzie przewodniczącą jury głównego konkursu tegorocznej, 76. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji - ogłosiła w poniedziałek dyrekcja imprezy. Festiwal potrwa od 28 sierpnia do 7 września.

Jury, którego pełny skład zostanie później ogłoszony, wręczy nagrodę Złotego Lwa dla najlepszego filmu, Srebrnego Lwa, czyli wielką nagrodę tego gremium, a także między innymi nagrody dla najlepszego reżysera, aktorki i aktora oraz za najlepszy scenariusz.

Działająca w kinematografii od ponad 30 lat Lucrecia Martel zaliczana jest do nurtu nazywanego nowym kinem argentyńskim. Prezentowała swoje filmy na festiwalach w Berlinie i Cannes. Współpracowała z islandzką wokalistką Bjoerk nad jej spektaklem.

Wcześniej ogłoszono, że Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma w tym roku hiszpański reżyser Pedro Almodovar. (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL