Kiedy zobaczyłem siedem sekund archiwalnego nagrania z tańczącymi dziećmi, uciekającymi ludźmi i płonącym pośrodku człowiekiem, zrozumiałem, że jest to bezcenne znalezisko - powiedział PAP reżyser Maciej Drygas, autor filmu dokumentalnego o Ryszardzie Siwcu.
"Materiały archiwalne mogą być bardzo pożyteczną bazą do opowiadania o rzeczywistości, zwłaszcza tej, która była kiedyś. Są inspirujące, bo często natykamy się na nowy trop, ślad, a z drugiej strony stanowią tkankę, która tworzy klimat, atmosferę filmu" - powiedział PAP reżyser Maciej Drygas.
Podczas X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który trwa w Gdyni, pokazany zostanie film w reżyserii Drygasa pt. "Usłyszcie mój krzyk". Obraz opowiada historię Ryszarda Siwca, który 8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie podpalił się w geście sprzeciwu wobec udziału polskich żołnierzy w inwazji na Czechosłowację. Po pokazie odbędzie się również spotkanie z Witem Siwcem, synem bohatera filmu.
"Kiedy zobaczyłem siedem sekund archiwalnego nagrania ze Stadionu Dziesięciolecia, na którym w szerokim kadrze widać tańczące dzieci, uciekających ludzi i - pośrodku - małego, płonącego człowieka, zrozumiałem, że jest to bezcenne znalezisko" - wspominał Drygas.
Jak dodał, nawet tak krótkie ujęcie jest w stanie podporządkować sobie całą dramaturgię filmu. "Materiałów do filmów szukam w ogólnodostępnych miejscach, w archiwach państwowych, telewizyjnych, a także w amatorskich klubach filmowych i zasobach prywatnych. Następnie buduję z nich zupełnie nową przestrzeń filmową; nadaję nowy sens" - tłumaczył Drygas.
"Materiały, które znajdowałem, były albo pozbawione dźwięku, albo stanowiły już gotowe obrazy, posiadające kompletnie inny sens. Często miały charakter propagandowy" - podkreślił. Jak dodał, dopiero w procesie powtórnego montażu następowało jego "łamanie". "Mam poczucie, że używając materiałów archiwalnych, pierwotnych, tworzy się swój autorski świat" - powiedział reżyser.
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci potrwa do wtorku.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ wus/