Kultura i sztuka po 1989 roku

27.03.2018

MKiDN: Studio Filmowe KRONIKA zlikwidowane; jego obowiązki przejmuje WFDiF

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fot. PAP/L. Szymański Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fot. PAP/L. Szymański

Studio Filmowe KRONIKA - Polska Kronika Filmowa ulega likwidacji, jego zadania będzie realizować Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - poinformowało PAP MKiDN. Przyczyną decyzji jest trudna sytuacja ekonomiczna, a w szczególności wysokie koszty funkcjonowania studia.

Ministerstwo kultury podało we wtorek, że 25 stycznia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego obwieścił zamiar likwidacji Studia Filmowego KRONIKA. Jego zadania będzie realizować Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

"Przyczyną likwidacji Studia Filmowego KRONIKA - Polska Kronika Filmowa jest trudna sytuacja ekonomiczna, a w szczególności wysokie koszty jego funkcjonowania, niewspółmierne do uzyskanych efektów, a także możliwość realizowania zadań statutowych tej instytucji przez inne państwowe instytucje kultury prowadzące działalność w dziedzinie kinematografii, których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - napisano w komunikacie MKiDN.

Resort kultury przypomina, że studio było kontynuacją redakcji Polskiej Kroniki Filmowej i redakcji filmów dokumentalnych istniejących do 31 grudnia 1990 r. w ramach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W 1991 r. KRONIKA została wyodrębniona ze struktur wytwórni i przejęła od niej zadanie przygotowywania notacji filmowych najważniejszych wydarzeń.

"Studio przez cały okres funkcjonowania mieściło się w budynku WFDiF, a do realizowania swoich statutowych zadań wykorzystywało infrastrukturę WFDiF lub TVP S.A. Studio Filmowe KRONIKA zatrudniało 4 osoby łącznie z dyrektorem instytucji. Zmagało się z problemami finansowymi i kilkukrotnie było restrukturyzowane" - podało MKiDN.

Wraz z likwidacją KRONIKI WFDiF przejmie załogę oraz majątek po likwidowanym studiu filmowym i będzie kontynuować jego działalność, realizując notacje pod marką "Kronika". Prawa do dotychczas zrealizowanych produkcji wraz z nośnikami otrzyma Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

"PKF faktycznie wraca do miejsca, gdzie była realizowana przez dziesięciolecia. Myślę, że w najbliższych latach, zwłaszcza w czasie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wytwórnia zrealizuje wiele notacji, które zostaną jako świadectwo dla potomnych i będą oglądane tak jak my oglądamy stare ujęcia defilad i świąt państwowych rejestrowanych przed II wojną światową" – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, odpowiedzialny za nadzór nad instytucjami filmowymi.

W marcu br. WFDiF zrealizowało notację filmową z terenu budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, dokumentującą postęp prac. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL