„Habit i zbroja” – taki tytuł ma nosić opowiadający historię zakonu krzyżackiego historyczny film dokumentalny, do którego zdjęcia rozpoczęły się we wtorek na zamku w Malborku. Reżyserem obrazu jest Paweł Pitera znany m.in. z filmów „Na kłopoty… Bednarski” czy "Świadectwo".
„Film opowie historię zakonu krzyżackiego od momentu jego powstania w czasie wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej, aż do momentu jego upadku” – powiedziała PAP Barbara Ziemann z firmy Arkana Sp. z o. o., która jest producentem filmu.
Jak wyjaśniła Ziemann, relacje między zakonem a Rzeczpospolitą Obojga Narodów, będą w filmie pokazane jako strategiczna gra i walka o wolność. „Na nierozwinięte jeszcze tereny wkracza fenomenalnie zorganizowane państwo zakonne. Obywatele państwa krzyżackiego mają wszystko, poza swobodami gospodarczymi i wolnością osobistą. Nie mają wpływu na rządy w państwie, w którym żyją i dlatego postanawiają przejść na stronę polską, a państwo krzyżackie traci swoją moc” – opowiedziała PAP Ziemann.
W filmie wykorzystane zostaną inscenizowane sceny oraz animacje. Ziemann wyjaśniła, że animacje posłużą m.in. do pokazania krzyżackich zamków, które nie przetrwały do dziś lub pozostały z nich tylko ruiny. „Myślimy o pokazaniu w ten sposób m.in. zamków w Toruniu i Gdańsku” – podkreśliła.
„Bardzo nam zależy, by film był produkcją na jak najwyższym, światowym poziomie nawiązującym do kina historycznego, które w ostatnich latach święci triumfy na świecie” – dodała Ziemann.
Na malborskim zamku ekipa filmowa pozostanie do 28 października. W tym czasie wykonane zostaną ujęcia, które użyte zostaną zarówno w samym filmie, jak i w – przygotowywanym właśnie zwiastunie.
Ziemann wyjaśniła, że – poza Malborkiem, zdjęcia do filmu kręcone będą także na terenie Litwy - w Wilnie i na zamku w Trokach, oraz w Niemczech. „Co do zdjęć na terenie Niemiec szczegóły jeszcze nie zostały ustalone, ale będziemy starać się o możliwość wykonania ich w jednym z tamtejszych muzeów” – dodała.
Obraz „Habit i zbroja” ma być gotowy najpóźniej w 2018 roku. „Może się zdarzyć, że będzie to końcówka roku 2017” – zaznaczyła.
Jak dodała film będzie trwał około 90 minut, a producenci chcieliby pokazać go nie tylko w kinach i w telewizji, ale też w szkołach. „Mamy pomysł na przygotowanie specjalnego pakietu edukacyjnego, na który składałby się m.in. scenariusz lekcji” – zadeklarowała Ziemann.
Film powstaje w koprodukcji polsko-niemiecko-litewskiej. Finansowanie pozyskano z Polsko-Niemieckiego Funduszu Ko-developmentowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Litewskiego Centrum Filmowego.
Reżyserem obrazu jest Paweł Pitera (znany m.in. z filmów „Na kłopoty… Bednarski”, „Tajemnice Watykanu” czy „Świadectwo”), który jest także – obok Jana Wróbla, autorem scenariusza. Konsultantami historycznymi obrazu zostali dr Marek Janicki i prof. Rimvydas Petrauskas. (PAP)
aks/ par/