Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2019

Nagrody na festiwalu w Wenecji dla filmów R. Polańskiego i J. Komasy

Roman Polański. Fot. PAP/EPA Roman Polański. Fot. PAP/EPA

Film „Oficer i szpieg” („J'accuse”) Romana Polańskiego otrzymał na festiwalu w Wenecji nagrodę FIPRESCI, czyli Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Na Lido nagrodzono też „Boże Ciało” Jana Komasy.

CZYTAJ TAKŻE

Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych ogłosiła swój werdykt w przeddzień sobotniej ceremonii rozdania najważniejszych nagród, w tym Złotego Lwa na 76. weneckim festiwalu. Francusko-włoski film Polańskiego jest wymieniany wśród głównych faworytów, także do głównej nagrody.

Włoskie media podkreślają, że historia francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego o zdradę stanu i skazanego na dożywotnie więzienie przekonała wszystkich. Na Lido panuje przekonanie, że nie do pomyślenia jest to , aby film ten nie dostał żadnej nagrody - podkreśla prasa.

Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a w filmie grają: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner.

Również w przedostatnim dniu festiwalu nagrodę Europa Cinemas Label przyznano filmowi "Boże Ciało" Jana Komasy, który został zaprezentowany na weneckim przeglądzie Dni Autorów.

CZYTAJ TAKŻE

Nagroda ta została ustanowiona w 2003 roku przy wsparciu Unii Europejskiej, a wręcza ją organizacja zrzeszająca ponad tysiąc kin filmom europejskim podczas pięciu najbardziej prestiżowych festiwali: w Wenecji, a także w Berlinie, Cannes, Karlowych Warach i w Locarno. Nagrodę tę otrzymało dotąd ponad 60 filmów.

Ma ona na celu ich promocję wśród ekspertów, mediów oraz dystrybutorów oraz zapewnia ich obecność na ekranach kin należących do tej sieci.

W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że "Boże Ciało" stanowi "atrakcyjne połączenie wątków tragicznych i komicznych; czasem z udziałem przemocy, niekiedy poruszających".

Fundatorzy nagrody wyrazili uznanie dla "zaskakującej" i "absolutnie wyjątkowej" gry odtwórcy głównej roli Bartosza Bieleni.

Polski film, dodano, "przedstawia w bardzo jasny sposób konflikty między dobrem i złem w dzisiejszym społeczeństwie".

Ponadto położono nacisk na wymowę muzyki, która podkreśla napięcia i konflikty targające głównym bohaterem.

"Ten film trzeba pokazywać publiczności w całej Europy. Pragniemy, aby zdobycie nagrody mogło pomóc w jego rozpowszechnianiu" - dodano w uzasadnieniu.

"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia dwudziestolatka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. Oprócz Bartosza Bieleni grają między innymi Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn i Leszek Lichota.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL