"NO PIAST – festiwal utraconego kina” odbędzie się w Słubicach (Lubuskie) w drugi weekend listopada. Celem trzydniowej imprezy jest upamiętnienie historii działającego w tym mieście do 2005 roku kina “Piast". W czasach przedwojennych, gdy Słubice i Frankfurt nad Odrą były jednym niemieckim miastem, kino nosiło nazwę “Filmpalast Friedrichstraße”.
„Festiwal posługując się lokalną historią kina porusza temat podziału Frankfurtu, przesunięcia granic Polski po II wojnie światowej, wzajemnych kontaktów obywateli NRD i Polski w czasach PRL-u, jak i również stopniowego zanikania granicy na Odrze po 1989 roku, zachęcając w ten sposób do refleksji i dyskusji” - powiedziała Patrycja Tepper z Instytutu Historii Stosowanej.
Repertuar festiwalu tworzą polskie i niemieckie filmy, które wyświetlano niegdyś w kinie „Piast” lub wcześniejszym “Filmpalast”.
„Festiwal posługując się lokalną historią kina porusza temat podziału Frankfurtu, przesunięcia granic Polski po II wojnie światowej, wzajemnych kontaktów obywateli NRD i Polski w czasach PRL-u, jak i również stopniowego zanikania granicy na Odrze po 1989 roku, zachęcając w ten sposób do refleksji i dyskusji” - powiedziała Patrycja Tepper z Instytutu Historii Stosowanej.
W dniu otwarcia imprezy 8 listopada w sali Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury zostanie pokazany niemiecki film niemy z muzyką na żywo z 1924 roku „Carlos i Elisabeth” - pierwszy film wyświetlony w „Filmpalast Friedrichstraße”.
„To dziś rzadko dostępna, pierwsza ekranizacja tragedii +Don Carlos+ Friedricha Schillera, która w formacie 35 mm z pewnością zachwyci kinomanów. W sobotę 9 listopada zapraszamy na polską klasykę lat 70. i 80. minionego wieku: +Barwy Ochronne+ Krzysztofa Zanussiego, jeden z najważniejszych filmów polskiego kina moralnego niepokoju oraz +Vabank+ Juliusza Machulskiego, komedię kryminalną w konwencji retro” - dodała Monika Łagowska pracująca przy organizacji festiwalu.
Podczas ostatniego dnia festiwalu (10 listopada) widzowie posmakują „filmowego cocktajlu” składającego się z najpopularniejszych produkcji pokazywanych w „Piaście”: filmu dla dzieci „Akademia Pana Kleksa. Przygoda księcia Mateusza, cz.1” oraz westernu „Winnetou i Apanaczi”.
Projekcje poszczególnych filmów w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury będą opatrzone programem towarzyszącym, wprowadzeniami oraz dyskusjami skierowanymi do polskiej i niemieckiej publiczności. Planowane są wprowadzenia w historię budynku kina, impreza w stylu lat 30. oraz wystawa plakatów z kina „Piast” z kolekcji Ryszarda Góreckiego w Collegium Polonicum w Słubicach.
Budynek projektu berlińskiego architekta A. Rebigera został oddany do użytku na terenie prawobrzeżnej części Frankfurtu nad Odrą w 1924 roku. Inauguracja działalności kina nastąpiła w połowie stycznia 1925 r. Ostatni seans filmowy pod administracją niemiecką odbył się w styczniu 1945 r.
Po II wojnie światowej prawobrzeżna część Frankfurtu stała się samodzielnym miastem Słubice, a budynek kina znalazł się w granicach Polski. Funkcję kina o nazwie „Piast” zaczął pełnić ponownie od 1948 roku, a 15 lat później budynek przeszedł gruntowny remont. Według polskiego projektu sala widowiskowa miała łącznie z balkonem 220 miejsc.
W 2005 r. kino zostało zamknięte, a ostatnim wyświetlonym w nim filmem był amerykański film sensacyjny "Final Call".
W 2009 roku elewacja frontowa budynku została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubuskiego. W 2012 r. prywatny właściciel zlecił rozbiórkę kotłowni oraz sali widowiskowej, zaś w styczniu 2013 wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o skreślenie fasady z rejestru zabytków. Postępowanie administracyjne w tej sprawie nie miało jeszcze swojego finału.
Festiwal „NO PIAST – festiwal utraconego kina” jest projektem stowarzyszenia Instytut Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą we współpracy z fundacją Dobro Kultury Fundacja dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, przy wsparciu Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. (PAP)
mmd/ mrt/