Od 9 do 15 maja na pograniczu polsko–czesko-niemieckim uczestnicy 14. edycji Nyskiego Festiwalu Filmowego walczyć będą o „Nyskie Ryby”. Prezentowany będzie też cykl filmów o tematyce polskiej pod tytułem "Polski Blues" - poinformowali we wtorek organizatorzy imprezy.
Imprezy festiwalowe, podczas których prezentowane będą filmy polskich, czeskich i niemieckich twórców, odbywać się będą w 23 miejscowościach, w tym w Zgorzelcu, Goerlitz, Budziszynie, Bogatyni i Libercu.
Na wtorkowej konferencji prasowej Antje Schadow i Aleksandra Staszel przedstawiły program festiwalu, na który – jak zapewniały – wpłynęła rekordowa liczba (prawie 600) zgłoszeń konkursowych.
Nyski Festiwal Filmowy sponsorowany jest przez niemieckie instytucje, jak resort nauki i sztuki Saksonii, powiat Goerlitz i bank Sparkasse.
Motto tegorocznego festiwalu to „Potęga wiary”, a organizatorzy imprezy chcą koncentrować się między innymi na takich kwestiach jak wpływ religii na społeczeństwa Europy Wschodniej.
W ramach festiwalu prócz 120 projekcji filmowych zorganizowane będą liczne wystawy, koncerty i wieczory autorskie.
Cykl filmów „Potęga wiary” obejmuje dziesięć filmów pełnometrażowych i cztery krótkometrażowe. Wśród nich publiczność obejrzy między innymi nagrodzony w 2016 roku film Anny Zameckiej „Komunia” czy „Bez Boga” Bułgarki Ralitzy Petrovej oraz niemieckie filmy dokumentalne „Brat Jakub” Eliego Rolanda Sachsa czy „Moschee DE” traktujące o Niemcach, którzy przeszli na islam, oraz o obecności islamu w społeczeństwie niemieckim. Autorzy tych filmów wezmą udział w dyskusjach z publicznością.
W ramach cyklu o tematyce polskiej pokazany zostanie miedzy innymi krótkometrażowy film „Homo Politicus” Piotra Szatyłowicza i obraz „Knives out” Przemysława Wojcieszka.
Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się w Żytawie 6 maja na miejscowym rynku; wstęp będzie wolny. Prezentowane tam będą wybrane filmy krótkometrażowe w ramach cyklu „Okno na Niemcy”. Rozdanie dziewięciu nagród konkursowych odbędzie się 13 maja w Teatrze Miejskim w Varnsdorfie w Czechach. "Nyskie Ryby" przyznane zostaną w różnych kategoriach, między innymi za najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy, za najlepsze role i scenografię, a ponadto przyznana zostanie nagroda specjalna saksońskich filmowców i nagroda honorowa. Sponsorem głównej „Ryby” są władze Saksonii.
Z Goerlitz Jan Bogatko (PAP)
jb/ fit/ mc/