Kultura i sztuka po 1989 roku

06.03.2018

Od środy przegląd filmów Márty Mészáros w Katowicach

Pokazy filmowe, wystawa fotosów z planu i portretów słynnej węgierskiej reżyserki Márty Mészáros złożą się na przegląd jej twórczości, który potrwa od środy do 27 marca w Katowicach. Wydarzenie zakończy spotkanie z reżyserką.

„Zorganizowaliśmy tę retrospektywę, bo marzec to miesiąc kojarzony z kobietami, w tym roku mija też 100 lat od przyznania Polkom praw wyborczych, a los i dążenia kobiet to kluczowy temat w twórczości Márty Mészáros, choć ona sama odżegnywała się zawsze od wpisywania jej filmów w nurt kina feministycznego” – powiedziała we wtorek PAP Agnieszka Skrzelowska z Instytucji Filmowej Silesia-Film, która organizuje przegląd.

„Udało nam się zaprosić reżyserkę, podobno już się cieszy na spotkanie z publicznością i możliwość mówienia po polsku” – dodała.

Jedna z najbardziej wyrazistych i uznanych reżyserek oraz scenarzystek w światowej kinematografii urodziła się w 1931 r. na Węgrzech, dzieciństwo spędziła w radzieckim Kirgistanie, do kraju wróciła w 1946 r. Pracę z kamerą zaczęła od filmów dokumentalnych, zadebiutowała w 1968 r. pełnometrażowym filmem fabularnym "Dziewczyna", od razu zwracając na siebie uwagę widzów i krytyki filmowej.

Jej filmy pokazują codzienność opresyjnego ustroju, uwikłanie w historię i brutalną politykę, ulotne marzenia i tęsknoty kobiet żyjących w kulturze męskiej dominacji.

Wśród osiągnięć reżyserki są najwyższe laury w świecie kina m.in.: Złoty Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie za "Adopcję", nagroda FIPRESCI na festiwalu w Cannes za "Dziennik dla moich dzieci", Srebrna Muszla na festiwalu w San Sebastian za "Jak to w domu". W 2007 roku na festiwalu w Berlinie reżyserka otrzymała Złotą Kamerę za całokształt osiągnięć twórczych.

Przez wiele lat jej życie osobiste i twórczość były związane z Polską. Wiele z jej filmów powstało w Polsce lub w koprodukcji polsko-węgierskiej jak np.: "Córki szczęścia", "Po drodze" czy "Niepochowany".

Retrospektywie filmów Márty Mészáros towarzyszyć będzie wystawa fotosów filmowych oraz portretów reżyserki, które można oglądać w Galerii przez Seansem w kinie Kosmos. (PAP)

Autor: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL