Podkarpacka Komisja Filmowa ogłosiła konkurs na wsparcie filmów o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z regionem. Na dofinansowanie filmów, które powstaną w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, przeznaczonych zostało 80 tys. zł.
Jak poinformowała PAP Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej, maksymalna kwota wsparcia jednego projektu to 20 tys. zł. Zgłoszenia można przesyłać do 27 marca br.
„Konkurs skierowany jest do producentów filmowych, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Program Podkarpacka Kronika Filmowa wspiera powstawanie filmów ukazujących region w kontekstach aktualnych i historycznych, w formie krótkometrażowych dokumentów, animacji i realizacji fabularnych” – dodała.
Celem programu jest również dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.
Zdaniem Mazepy filmy, które powstaną w ramach kroniki mają stanowić zapis dziedzictwa kulturowego i społecznego Podkarpacia. „Chcemy, żeby filmy upamiętniały osoby, w tym również postacie historyczne, które się utożsamiały z naszym regionem. Produkcje mogą też dokumentować istotne dla regionu wydarzenia, miejsca czy inicjatywy społeczne, które są ważne dla kultury i historii Podkarpacia” – podkreśliła.
To już piąta Podkarpacka Kronika Filmowa. W dotychczasowych konkursach wspartych zostało ponad 20 krótkometrażowych filmów, które opowiadają o regionie.
Podkarpacka Komisja Filmowa została powołana przez sejmik województwa w 2016 roku, działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Głównym obszarem działalności PKF jest kompleksowe wspieranie produkcji m.in. filmowych i dokumentalnych. Komisja wspomaga proces produkcyjny na wszystkich jego etapach – od poszukiwania najlepszych lokacji, pomoc przy uzyskiwaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, pomoc w dotarciu do specjalistów z branży audiowizualnej na terenie regionu oraz do usług okołoprodukcyjnych.
PKF jest również operatorem Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, z którego producent może pozyskać środki na film fabularny, dokumentalny lub animowany. Środki, funkcjonujące na zasadach wkładów koprodukcyjnych przyznawane są od 2017 roku w ramach konkursu. Otrzymały je dotychczas m.in. filmy „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Boże Ciało” Jana Komasy. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ pat/