Kultura i sztuka po 1989 roku

06.10.2014 aktualizacja 18.07.2016

Ogłoszono laureatów nagród specjalnych festiwalu Tofifest

Aktorzy Danuta Szaflarska i Daniel Olbrychski oraz reżyserzy Jerzy Hoffman i Bohdan Slama otrzymają specjalne, honorowe „Złote Anioły” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który za dwa tygodnie rozpocznie się w Toruniu.

„Szaflarska i Hoffman honorowe +Złote Anioły+ otrzymają za całokształt twórczości, a Olbrychski za niepokorność twórczą. Z kolei czeski reżyser Bohdan Slama odbierze nagrodę za swój wkład w rozwój kina europejskiego” – poinformowała w poniedziałek dyrektor festiwalu Katarzyna Jaworska.

Podczas 12. edycji Tofifest, oprócz nagród specjalnych rozdane zostaną regulaminowe „Złote Anioły” w konkursie podzielonym na cztery pasma tematyczne: „On Air”, „Shortcut”, „From Poland i „Lokalizacje”.

W pierwszym i drugim paśmie zaprezentowane zostaną filmy kina światowego: w „On Air” rywalizować będzie 13 filmów długometrażowych, a w „Shortcut” 33 krótkometrażowe. Z kolei w paśmie „From Poland” pokazanych zostanie 11 obrazów polskiego kina, a w „Lokalizacjach” 23 tytuły filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim.

W trzech składach jurorskich zasiądą między innymi: dyrektor Sofia International Film Festival Stefan Kitanov, reżyserzy Tomasz Wasilewski i Robert Wichrowski oraz aktorzy: Olga Bołądź, Marcin Kowalczyk i Agata Trzebuchowska.

Poza filmami konkursowymi, podczas festiwalu wyświetlonych zostanie około 70 filmów w 14 blokach tematycznych, m.in. „Viva Bałtyk” z wybranymi filmami z Litwy, Łotwy i Estonii oraz „Flandria vs. Walonia” z tytułami flamandzkimi i walońskimi.

Tegorocznej edycji Tofifest po raz pierwszy towarzyszyć będzie festiwal „Audiowizje”, w ramach którego zaplanowano dwa konkursy muzyczno-filmowe.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest potrwa od 18 do 26 października. (PAP)

pie/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL