XIX wiek

10.03.2017

PISF dofinansuje rekonstrukcję wynalazku pioniera kinematografii

Biopleograf Prószyńskiego. Źródło: Wikipedia Biopleograf Prószyńskiego. Źródło: Wikipedia

Polski Instytut Sztuki Filmowej przekaże 40 tys. zł na rekonstrukcję bio-pleografu wynalezionego pod koniec XIX w. przez pioniera kinematografii Kazimierza Prószyńskiego. Aparat będzie prezentowany na wystawie w Hali Maszyn EC1 w Łodzi, która ma być otwarta w listopadzie.

Według kierownika Działu Wystaw i Projekcji Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi Piotra Kuleszy, rekonstrukcja bio-pleografu będzie eksperymentem wyjątkowym nie tylko na skalę polską, ale i międzynarodową.

"To ogromne wyzwanie konstruktorskie ze względu na fakt, że planujemy zrekonstruować całkowicie sprawne urządzenie, którego mechanizm opierać się będzie na materiałach i technologii użytych w oryginalnych obiektach z końca XIX wieku" - wyjaśnił.

W 1898 roku Kazimierz Prószyński - inżynier, wynalazca i konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych - na łamach poświęconego nowinkom technologicznym "Światła" opisał bio-pleograf jako "przyrząd, służący do kopiowania z natury i odtwarzania wrażeń świetlnych, jakie odbiera oko nasze przy wszelkich widocznych ruchach ciał z zachowaniem wrażenie ciągłości danych ruchów".

Jak poinformował Michał Kędzierski z EC1 Łódź - Miasto Kultury, urządzenie zostanie zrekonstruowane na podstawie zamieszczonego w magazynie opisu i dwóch zachowanych zdjęć. Bio-pleograf będzie udostępniony publiczności w ramach polskiej części wystawy "Leonardo da Vinci – Energia Umysłu", której otwarcie zaplanowano na listopad 2017 r.

Dotacja PISF zostanie wykorzystana na stworzenie dwóch replik - obok działającego bio-pleografu opatentowanego przez Prószyńskiego, odtworzony zostanie mechanizm chwytaka taśmy filmowej – jest to rozwiązanie technologiczne, które zrewolucjonizowało rodzący się dopiero przemysł filmowy.

Wystawa "Leonardo da Vinci – Energia Umysłu" będzie podzielona na sześć działów, prezentujących kreatywność człowieka opartą na obserwacji natury, przekształcenia ruchu, machiny wojenne i maszyny latające, po doskonalenie produkcji i unifikację wiedzy.

Wykonane według zachowanych materiałów modele i instalacje przyjadą do Łodzi z Francji i Włoch. Swój wkład w ekspozycję będzie mieć także Narodowe Centrum Kultury Filmowej, które zadba o prezentację dorobku polskich XIX-wiecznych wynalazców. Obok zrekonstruowanych urządzeń Prószynskiego, na wystawę trafią wynalazki pioniera barwnego filmu i fotografii Jana Szczepanika, mającego swój wkład w wynalezienie telewizji, twórcy pierwszej kamizelki kuloodpornej, a także pionierów szybownictwa- Jana Wnęka i Czesława Tańskiego.

Po zakończeniu wystawy zrekonstruowany bio-pleograf stanie się częścią ścieżki dydaktycznej "Kino Polonia", poświęconej historii kina na ziemiach polskich; będzie to jedna z trzech stałych ekspozycji Narodowego Centrum Kultury Filmowej. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL