W warszawskim Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" odbędzie się we wtorek pokaz filmu "Iskra w kamieniu", opowiadającego o tzw. wydarzeniach marcowych. Historię poznamy z perspektywy ich aktywnych uczestników oraz świadków.
Dokument na temat wydarzeń marcowych we wtorek o godz. 17.30 będzie można obejrzeć w warszawskim Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia". Uczestnicy wydarzenia obejrzą film w ramach cyklu "Polskie drogi do niepodległości"; następnie odbędzie rozmowa z Grzegorzem Wołkiem z Biura Badań Historycznych IPN.
"Iskra w kamieniu", film w reżyserii Macieja Muzyczuka, Anety Chwalby oraz Leszka Ptaszyńskiego, zrealizowany w 2007 r., koncentruje się na wydarzenia, które miały miejsce w marcu 1968 r. w miastach w całej Polsce.
O wydarzeniach marcowych opowiadają zarówno ich aktywni uczestnicy, jak również osoby, które niejako przez przypadek stały się świadkami tej historii. W filmie usłyszymy relacje m.in. Seweryna Blumsztajna, Jana Lityńskiego, Henryka Szlajfera, Józefa Dajczgewanda, Antoniego Macierewicza. Głos zabrali także: reżyser i członek "Salonu Niezależnych" Michał Tarkowski, będący w tamtym czasie studentem, uczestniczącym w wydarzeniach, oraz Marian Wróblewski - mieszkaniec stołecznego Krakowskiego Przedmieścia, który wydarzenia obserwował z okien swojego mieszkania.
Cykl "Polskie drogi do niepodległości" prowadzony przez Centrum Edukacyjne "Przystanek Historia" poświęcony jest bohaterom walki o odrodzenie państwa polskiego.
8 marca 1968 r. odbył się wiec protestacyjny studentów UW w związku ze zdjęciem wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ pat/