Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2017

"Pokot" w paśmie filmowym Festiwalu Conrada w Krakowie

"Pokot" i "Kod da Vinci" to dwa z sześciu filmów, które znalazły się w paśmie filmowym tegorocznego Festiwalu Conrada. Każdą z projekcji poprzedzi spotkanie z twórcami filmu lub autorami zekranizowanych powieści. W klimat seansu wprowadzą widzów m.in. Olga Tokarczuk i Dan Brown.

9. Festiwal Conrad rozpocznie się w Krakowie 23 października. Jego tegoroczna edycja nawiązuje do "Opowieści niepokojących" Josepha Conrada. Oprócz spotkań z pisarzami, lekcji czytania, koncertów w programie znalazło się pasmo filmowe. Projekcje będą się odbywać wieczorami w kinie Pod Baranami.

W poniedziałek 23 października widzowie zobaczą dokument "Beksińscy. Album wideofoniczny" zrealizowany na podstawie prywatnych, wcześniej niepublikowanych w takiej formie filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz filmu został oparty na książce Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny". Wprowadzenie do filmu wygłosi reżyser Marcin Borchardt.

Film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, który jest polskim kandydatem do Oscara, będzie można zobaczyć 24 października. Przed seansem odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk.

Dzień później amerykańska pisarka Siri Hustvedt otworzy pokaz filmu "Pokój wróżek" w reżyserii Claude’a Millera, którego scenariusz powstał na podstawie jej powieści "Na oślep", a 26 października na ekranie kina Pod Baranami zagości "Kod da Vinci" w reżyserii Rona Howarda. Dwie godziny wcześniej z czytelnikami spotka się Don Brown.

Podczas Festiwalu Conrada będzie można zobaczyć także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie film Raoula Pecka "Nie jestem Twoim murzynem". Powstał on na podstawie niedokończonej książki Jamesa Baldwina o życiu i zabójstwach trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi, który postanowił sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię. Wprowadzenie do filmu wygłosi Jean-Ulrick Desert - artysta uczestniczący w towarzyszącej Festiwalowi Conrada wystawie "Nowy region świata" prezentowanej w Bunkrze Sztuki.

W finale pasma filmowego - 28 października wyjątkowo o g. 14 - widzowie zobaczą film "Ezer Kenegdo" w reżyserii Deniza Demirera i Daniela Kremera i nie przed seansem, a po seansie będą mogli spotkać się z twórcami.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

edytor: Agata Zbieg

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL