W Wilnie ruszył 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Wiosna Filmowa” („Kino Pavasaris”), czołowa impreza filmowa na Litwie. Gościem honorowym tegorocznego festiwalu jest Polska.
Jeden z 17 programów "Wiosny Filmowej" jest poświęcony 25 rocznicy obalenia w Polsce komunizmu. Wśród wybranych 8 filmów pokazujących wydarzenia, które zmieniły bieg historii Polski, znalazły się m.in. "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Wigilia '81" Leszka Wosiewicza, "80 milionów" Waldemara Krzystka i "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego.
W jednym z wileńskich kin w czasie festiwalu filmowego, w ciągu najbliższych dwóch tygodni, będzie czynna wystawa "Solidarnie ku Wolności", przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności i przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z historii Polski lat 1980-1989.
„Bardzo nam zależało, by w ramach tego festiwalu, bardzo popularnego, który przyciąga tysiące młodych ludzi opowiedzieć o najnowszych dziejach Polski” - powiedziała PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Kasner.
Poza prezentacją polskiego programu „Ruch solidarnościowy w kinie”, na wileńskim festiwalu zostaną zaprezentowane też inne polskie filmy, w sumie 23 produkcje nie tylko fabularne, ale też dokumentalne i krótkometrażowe. Trzy polskie filmy będą walczyły o nagrody. Film „Dziewczyna z szafy“ Bodo Koxa startuje w konkursie „Nowa Europa-Nowe imiona“, a „Ida“ Pawła Pawlikowskiego i film „Chce się żyć“ Macieja Pierzyca - w programie konkursowym „Bałtyckie spojrzenie”.
W ramach Festiwalu przez dwa najbliższe tygodnie w kinach Wilna i Kowna zostanie zaprezentowanych 247 produkcji z 67 państw. Chcąc obejrzeć wszystkie trzeba by było spędzić przed ekranem nieprzerwanie 12 dni i 12 nocy. Będą to m.in. prace światowej sławy reżyserów, takich jak Lars von Trier, Roman Polański czy bracia Joan i Ethan Coen.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/