Najlepsze krótkometrażowe filmy młodych twórców nagrodzono w konkursie „Capturing Freedom. Creating the Future” organizowanego m.in. przez Transatlantyk Festival. Wśród trzech wybranych obrazów znalazł się „Nielot” Nadii Szymańskiej.
W II edycji międzynarodowego konkursu na film krótkometrażowy "Capturing Freedom. Creating the Future", spośród 282 nadesłanych filmów z 62 krajów, wyłoniono trzy najlepsze obrazy filmowców do 35 roku życia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu - zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę i niektóre kraje Europy Środkowej i Wschodniej niepodległości - była wolność.
Wśród wybranych obrazów znalazł się film polskiej reżyserki Nadii Szymańskiej pt. "Nielot". Doceniono go za "ludzkie ujęcie ptasiej natury oraz filozoficzne i metaforyczne rozważania o wolności, a także za inspirujące marzenia o przełamywaniu ograniczeń oraz mądrej i wzruszającej nauce płynącej ze świata zwierząt".
Kolejnym wyróżnionym obrazem został amerykański "Joseons's Bride" w reżyserii Eleanor Cho. Nagrodzę przyznano za "twórcze i przemyślane podejście do formy i narracji filmowej, która niejako poza obrazem opowiada o osobistych przeżyciach związanych z tożsamością i brakiem wolności oraz o nieludzkich systemach społecznych i politycznych".
Ostatnim z wyłonionych obrazów został niemiecki "Reality" Giana Suhnera. Opowieść młodego twórcy doceniono za "syntezę ważnego tematu dotyczącego całych społeczeństw i umieszczenie go w ograniczonej, ale jednocześnie wyrazistej przestrzeni zamkniętego we wnętrzu samochodu planu filmowego, jak również za zdrową dozę dystansu do rzeczywistości".
Do konkursu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Transatlantyk Festival, przystąpić mogli młodzi filmowcy (do 35 roku życia), będący studentami lub absolwentami szkół filmowych z dowolnego kraju na świecie, których zgłaszane obrazy nie mogły przekroczyć 10 minut.
Laureatów wyłoniło jury w składzie: dyrektor programowa Transatlantyk Festival Joanna Łapińska, ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza Grzegorz Skorupski, reżyser i operator Wojciech Staroń oraz scenarzysta i reżyser Jacek Wasilewski.
Jury wybrało także siedem filmów, które wzięły udział w konkursie internetowym zorganizowanym za pośrednictwem strony Culture.pl. W tym plebiscycie - decyzją internautów - zwyciężył obraz Eleanor Cho.
Nagrodzeni wyróżnienia odebrali w środę podczas festiwalu Transatlantyk w Łodzi, który odbywa się pod hasłem Niepodległość dziś/Independence now i potrwa do piątku. Wydarzenie jest okazją do wzięcia udziału w szeregu spotkań z twórcami oraz obejrzenia ok. 200 filmów z całego świata.
Obrazy można zobaczyć m.in. w sekcji Nowe Kino, będącej autorskim wyborem obrazów, które w ciągu ostatnich miesięcy odniosły sukces na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie czy Wenecji jak "Nasze zmagania", "Donbas", czy "Moja córka". Wszystkie filmy w tej sekcji prezentowane są Polsce po raz pierwszy. Ponadto walczą one o Transatlantyk Distribution Award, która jest przeznaczana na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu.
Gościem specjalnym tegorocznego Transatlantyk Festival jest choreografka, scenarzystka i reżyserka filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz obrazów fabularnych Sally Potter, której podczas festiwalu uhonorowana została prestiżową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI Platinum Award 93. Filmy Potter obejrzeć można było w sekcji Zbliżenie. (PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ agz/